01/12/2021
Πι Stoli α 20 6 21 8 - 55 -
Athens Pistols 9 13 19 13 - 54 -

Επιτέλους βγήκαν τα ΠιStoliA!

Την πρώτη τους νίκη, εντός παρκέ, πανηγύρισαν χθες το βράδυ στον Κολωνό τα ΠιStoliA, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Athens Pistols με 55-54!

Με τον Γιώργο Λιόλιο να ξεκινάει καυτός το μας με 14 (!) πόντους και τους Ιωαννίδη, Βυζάντιο και Λαδά να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας, τα ΠιStoliA πήραν από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 20-7! Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Φασουλάκης από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Ρήγας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Athens Pistols να παίζουν καλή άμυνα και με 7 πόντους του Φασουλάκη και 4 του Κόκκαλη, μείωσαν στους 4, 26-22. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Λιόλιου και το καλάθι του Ιωαννίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες τα έβαλαν όλα και η παρέα του Χάρη Παπαδιονυσίου παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 47-41, μετά από 6 πόντους του Βυζαντίου, 5 του Λαδά, άλλους τόσους του Ιωαννίδη και τριποντάκι του Λιόλιου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι, με τον Καρνάβα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 10 πόντους, τον Κόκκαλη να προσθέτει 4 και τον Μπαλωμένο να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 47-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Λιόλιο (4π) και Ιωαννίδη (4π), έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 55-54. Δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols, παρά τους 5 πόντους του Ρήγα, τους 4 του Κόκκαλη και τους 3 του Δαλίτσικα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 16/45 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/22 βολές, 15/54 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος για τα ΠιStoliA ο Λιόλιος με 26 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 6/12 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Καρνάβας με 12 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 3/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου Χ.): Κοτσακάς, Ντάσκαρης, Ιωαννίδης 12 (1), Λιόλιος 26 (3), Παπαδιονυσίου Δ., Βούλγαρης 2, Βυζάντιος 8, Λαδάς 7 (1)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Βέλλης, Μπαλωμένος 3 (1), Καρνάβας 12 (1), Δαλίτσικας 3, Ρήγας 7 (1), Κόκκαλης 16, Βρυώνης, Σάρρας 2, Φασουλάκης 11

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γιώργου Λιόλιου!