18/11/2021
Athens Crips 15 7 7 17 - 46 -
Gourmedistas 10 14 8 8 - 40 -

Επιτέλους χαμόγελα στους Athens Crips!

Την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Master League πανηγύρισαν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Athens Crips, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής λύγισαν στο φινάλε του Gourmedistas με 46-40, αφήνοντάς τους χωρίς νίκη.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Athens Crips στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Κουρκουλή και 4 του Βαγγέλη Λάντζα, προηγήθηκαν με 15-10. Ο Καλοχριστιανάκης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Μπάρλας, Μαυράκης και Πλακομιχελάκης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες, με τους Gourmedistas να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-24, μετά από 6 πόντους του Μαυράκη και βοήθειες των Σαΐτη, Φραγκοδημητρόπουλου, Αναστασόπουλου και Μπάρλα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Γκουγκούση και το καλάθι του Σμυρλή.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 4 πόντους του Μαυράκη και 4 του Αναστασόπουλου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6, 22-28, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 29-32. Το δίδυμο Σμυρλή – Λαφτσή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Athens Crips στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 29-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Παπαδόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Λαφτσή (7π), Λάντζα (4π) και Κουρκουλή (4π), έφτασε στη μεγάλη νίκη με 46-40! Κόλλησαν στην επίθεση στο φινάλε του αγώνα οι Gourmedistas, με τους Σαΐτη και Πλακομιχελάκη να βάζουν τα δύο καλάθια εντός πεδιάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 17/50 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 7 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 16/53 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος των Athens Crips ο Κουρκουλής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Μαυράκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 6/13 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Athens Crips (Λάντζας Π.): Κυρανάκης, Γκουγκούσης 8, Παπαδόπουλος, Κουρκούλης 11 (1), Σμυρλής 8, Λάντζας Β. 8, Λαφτσής 11 (2), Μαρκαντώνης

Gourmedistas (Σαΐτης): Αναστασόπουλος 6, Πλακομιχελάκης 4, Καλοχριστιανάκης 6, Σαΐτης 5, Φραγκοδημητρόπουλος 2, Μαυράκης 13, Μπάρλας 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!