18/02/2023
Old Stars 16 15 13 19 - 63 -
Chicago Hulks 21 10 14 15 - 60 -

Επιτέλους χαμογέλασαν οι Old Stars!

Μετά από 11 αγωνιστικές οι Old Stars κατάφεραν να φτάσουν επιτέλους σε μια νίκη, καθώς για την 19η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν δύσκολα για δεύτερη φορά φέτος τους Chicago Hulks με 63-60 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην μάχη της σωτηρίας!

Με τους Σιαχάμη και Κονιτόπουλο να μπαίνουν ορεξάτοι στο ματς με 11 και 8 πόντους, αντίστοιχα, οι Chicago Hulks προηγούνταν με 9-19, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Βερώνη, 4 του Γεωργούση, 4 του Καπράλου και τρίποντο του Τζιόπα, μείωσαν στους 5, 16-21!

Στην δεύτερη περίοδο οι Old Stars έσφιξαν την άμυνά τους και με 9 νέους πόντους του Καπράλου και 4 του Τζιόπα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 31-31! Ο Παρσόπουλος με 4 πόντους και ο Σιαχάμης με ακόμη ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Chicago Hulks να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 44-45, χάρη σε δύο τρίποντα του Κονιτόπουλου και ένα του Σιαχάμη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Αστέρες", με τον Βερώνη να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Καπράλο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 44-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Old Stars ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με μεγάλα σουτ των Βερώνη, Τζιόπα, Καπράλου, Γεωργούση και Τζώρτζου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 63-60. Για τους Chicago Hulks στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καλδέλης, Νικολάου και Σιαχάμης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 16/37 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 13/44 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Old Stars ο Καπράλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 5/13 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 6 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Old Stars (Βερώνης): Τζώρτζος 2, Βερώνης 24 (4), Γεωργούσης 6, Καπράλος 19 (2), Τζιόπας 11 (1), Πέτρου 2

Chicago Hulks (Σιαχάμης): Βράνας 2, Καλδέλης 6, Κονιτόπουλος 16 (3), Μπαντουβάκης 2, Νικολάου 7, Παρσόπουλος 5, Σαβίτσκι 2, Σιαχάμης 20 (6)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!