24/01/2024
ReTirees 17 17 7 12 - 53 -
Aguanile 20 13 12 21 - 66 -

Επιτέλους νίκη για την Agua!

Μετά από 9 συνεχόμενες ήττες και τρεις μήνες, η Aguanile επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, καθώς για την 17η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισε τους ReTirees με 53-66 και αύξησε τις ελπίδες της για την σωτηρία, ενώ το συγκρότημα του Κουσούλη μπήκε σε περιπέτειες για την παραμονή!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και την Aguanile να προηγείται με 17-20, χάρη σε 8 πόντους του Ρουκουνάκη, 3 του Συκαρά και τρίποντο του Μπέη. Ο Πλεξουσάκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 πόντους είχαν οι Τσιρίδης, Σαρρής και Στόλης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Γιαμαίου και ένα του Στολή, οι ReTirees πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-33. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπέη και οι 4 του Ρουκουνάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Aguanile έσφιξε την άμυνά της και με 4 πόντους του Σιαμπλή και τρίποντο του Μπέη, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6, 39-45, 1:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 41-45, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Κουσούλη ο Κοτσαμπάς, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Κτιστάκης και ένα δίποντο ο Τσιρίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν προσηλωμένοι στην άμυνα και με μεγάλα σουτ των Sivan, Συκαρά και Σιαμπλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-66. Δεν μπόρεσαν οι "Συνταξιούχοι" να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Τσιρίδη, Κοτσαμπά και Κτιστάκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 13/41 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/14 βολές, 21/53 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Πλεξουσάκης με 10 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Aguanile ο Sivan με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Πλεξουσάκης 10, Αντωνόπουλος 2, Κοτσαμπάς 8, Γιαμαίος 6 (2), Κτιστάκης 7 (1), Σαρρής 3 (1), Παντελής 2, Στόλης 5 (1), Τσιρίδης 10 (1)

Aguanile (Σιαμπλής): Sivan 15, Barkshire 4, Δάμης 2, Μπέης 11 (3), Ρουκουνάκης 13, Σιαμπλής 9 (1), Σιμιτσόπουλος 2, Συκαράς 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Aguanile στο δεύτερο μέρος!