04/11/2021
Peristeri Trelleborg 12 16 17 11 - 56 -
Collectors 13 10 15 4 - 42 -

Επιθετική πολυφωνία και νέα νίκη για την Trelleborg!

Βράδυ Τετάρτης στο Κλειστό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Peristeri Trelleborg επικράτησε των Collectors με 56 – 42 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development League. Επιθετική πολυφωνία για την ομάδα του Νίκου Τσίντζα που ευτύχισε να έχει 4 παίκτες με διψήφια νούμερα στο σύστημα αξιολόγησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στα Λιόσια με τους Collectors να παρουσιάζονται ελαφρώς ανώτεροι και να προηγούνται δις με +5. Η Trelleborg δεν άργησε να βρει τα πατήματά της και με πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Γιάννης Τύρο έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους της. Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 12-13.

Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου μέρους με τις ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Τύρος, Δρακόπουλος και Παύλου συνέθεσαν την επιθετική τριπλέτα των τυπικά γηπεδούχων, και μετέπειτα νικητών, προσφέροντας λύσεις με συνέπεια. Η Trelleborg ανέβασε αισθητά την απόδοσή της στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, οι Collectors βρήκαν στήριγμα στα μακρινά σουτ του Χαραλαμπόπουλου (buzzer beater ημιχρόνου), αλλά και στον αεικίνητο Κώστα Κυριακού. Σκορ ημιχρόνου : 28-23.

Μετά την ανάπαυλα, τα τρίποντα των Παπαδόπουλου, Σαβέριου και  Χαραλαμπόπουλου μείωσαν την διαφορά στον πόντο για τους Collectors, που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Στον αντίποδα, το διαχρονικό περιφερειακό δίδυμο των Τύρου και Παύλου κρατούσε σε θέση οδηγού την Trelleborg για να προστεθεί στην εξίσωση των διακριθέντων ο νεαρός ο Σταύρος Δαλέζος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 45-38

Με ψυχραιμία, καλή άμυνα και αυτοπεποίθηση η Peristeri Trelleborg κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα στην τελευταία περίοδο. Οι Collectors προδώθηκαν από τα άστοχα μακρινά σουτ (σούταραν 33 σε όλο το ματς) και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων, σκοράροντας μόλις 4 πόντους.

Η Peristeri Trelleborg είχε 17/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 7/21 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 7/37 δίποντα, 8/33 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χάρης Δρακόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε Κωνσταντίνος Κυριάκου με 11 πόντους και double-double. Πιο συγκεκριμένα, είχε 5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/5 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Peristeri Ttrelleborg (Τσίντζας) : Βαγενάς 2, Δρακόπουλος 14 (9 ριμπ., 4 ασί., 3 κλεψ.), Λαυκίδης 4 (8 ριμπ.), Μονιός 5 (1 τρίπ.), Τύρος 11 (18 ρίμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Παύλου 10 (8 ριμπ., 3 ασί., 2 τρίπ.), Τσίντζας 2, Δαλέζος 8 (2 τρίπ.), Καραδενιζλής.

Collectors (Αγγελομάτης) : Μπακάλης 3, Λαγός, Τσατσάνης (6 ριμπ., 3 ασί.), Αγγελομάτης 2, Χαραλαμπόπουλος 12 (5 ριμπ., 4 τρίπ.), Κλεισούρας 3 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Κυριάκου 11 (19 ριμπ., 3 κλεψ.), Παπαδόπουλος 5 (1 τρίπ.), Σαβέριος 6 (2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι η Trelleborg κατάφερε να βρει στήριγμα σε πολλούς παίκτες.