28/11/2023
Φαβορί-τες BC 18 15 13 18 - 64 -
Maccabi Tel Axyn 23 19 24 17 - 83 -

Επιθετικός πλουραλισμός και επικράτηση για τους Maccabi Tel Axyn!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι και υψηλό σκορ, αλλά οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18-23. Οι παίκτες των Maccabi Tel Axyn, κυρίως οι Κυριακού και Στυλιανίδης, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Φαβορί-τες προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Maccabi Tel Axyn να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 33-42. Οι Maccabi Tel Axyn έδειξαν εξαιρετική άμυνα και αποδοτικό σκοράρισμα, ενώ οι Φαβορί-τες είχαν δυσκολίες στην αντιμετώπιση της αμυντικής πίεσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Maccabi Tel Axyn συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με το σκορ να ξεφεύγει και να δείχνει 46-66. Οι Κεσίσογλου, Μηδιάτης και Χατζηαθανασίου των Φαβορί-τες BC προσπάθησαν να επαναφέρουν την ομάδα τους χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Maccabi Tel Axyn διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Φαβορί-τες προσπάθησαν να ανταποκριθούν. Παρόλο που προσπάθησαν, οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα με σκορ 64-83.

O τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Θανάση Κυριακού ο οποίος πέτυχε Double Double με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Φαβορί-τες είναι ο Ευάγγελος Μηδιάτης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες: Δημάσης 4, Καρανικόλας 2, Κεσίσογλου 15, Κύρκου, Μηδιάτης 17, Πολυνόπουλος 4, Τικτόπουλος 6, Τοκμακίδης 7, Χατζηαθανασίου 9(1)

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης 7(1), Γράντας 12, Δερμεντζίδης 7(1), Καλογιαννίδης 2, Καρακασίδης 3(1), Κυριακού 21, Μεϊντάνης 14(1), Στυλιανίδης 17(1)