18/10/2019
Griffins 17 14 17 16 - 64 -
Pressof BC 12 5 9 16 - 44 -

Επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί οι Griffins!

Με το 4/4 στον 25ο όμιλο του Basketaki Cup πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου οι Griffins, καθώς για την πέμπτη και τελευταία αγωνιστική επικράτησαν εύκολα της Pressof με 64-44 στον Κολωνό και θα βρουν στον δρόμο τους τους Mad Frogs.

Τρεις φορές πήραν αέρα 7 πόντων στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Griffins, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 17-12, χάρη σε 5 πόντους του Βιλτανιώτη, 4 του Βρέλλη και τρίποντα των Σπυρόπουλου – Χρόνη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά τα τρίποντα των Τρατολάτη – Νομικού, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παραράς, Μανίσαλης και Τσορτός.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με όπλο την άμυνα και δράστες στην επίθεση τους Κιαχόπουλο (5π), Βρέλλη (4π) και Σπυρόπουλο (3π), η ομάδα του Χρόνη πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 31-17. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Pressof στην δεύτερη περίοδο, με τους Μανίσαλη και Τσιλιώνη να ευστοχούν μέσα από την ρακέτα.

Με τον Στέφανο Κοτσόλη να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 8 πόντους, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Κιαχόπουλο με άλλους 5, οι μπλε κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, αφού η διαφορά έφτασε τους 22, 48-26. Ο Μπαλάσκας με 4 πόντους, ο Τσορτός με 3 βολές και ο Παραράς με εύστοχη προσπάθεια μέσα από το ζωγραφιστό βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους βυσσινοί σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Griffins να φτάνουν άνετα στην επικράτηση με 64-44, έπειτα από δύο νέες τρίποντες βόμβες του Κιαχόπουλου. Για την Pressof στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μανίσαλης (5π), Μπαλάσκας (4π) και Παραράς (4π), ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Τσορτός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 19/35 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 14/40 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Griffins ο Κοτσόλης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές, 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 4 τάπες! Πολυτιμότερος της Pressof ο Μανίσαλης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 10, Ζαχαρτσένκο, Σπυρόπουλος 8 (2), Κιαχόπουλος 18 (3), Χρόνης 4 (1), Βιλτανιώτης 7 (1), Βρέλλης 12, Τσάκαλης 4, Ζυγούνας 1

Pressof (Κρασσάς): Τσιλιώνης 2, Τρατολάτης 3 (1), Μπαλάσκας 8, Τσορτός 8 (1), Μανίσαλης 9, Νομικός 3 (1), Κρασσάς, Καραντζιάς 2, Παραράς 9

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Griffins, φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη – πρόκριση!