23/12/2021
Pan Car 8 14 20 15 - 57 -
Mpaloniakos 10 17 6 13 - 46 -

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η Pan Car!

Την Τετάρτη το βράδυ στα Άνω Λιόσια , η Pan Car πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 57-46 απέναντι στον μαχητικό για 20 λεπτά Mpaloniako και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά και τον Mpaloniakoπρόκειται με οκτώ – 10. Για τους γηπεδούχους από ένα τρίποντο έβαλαν ο Φούκος και Σταμέλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Λεβεντούρης με 5 πόντους και ο Καρατσαρέας με τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο όμορφο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τον Mpaloniako να έχει προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 22 – 27. Η Pan Car έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Χιουτακάκο με 7 πόντους και τους Πρίφτη και Σταμέλο να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους Μπαμπούσης με 8 και Καρατσαρέας με 7 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν στην επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο η Pan car ήταν εντυπωσιακή, έτρεξε επιμέρους σκορ 20 – 6 και ξέφυγε με εννιά πόντους. Ο Κονταξής ήταν κολώνα στην επίθεση με 7 πόντους και είχε από κοντά τους Σταμέλο με 5 πόντους και Φούκο με τρίποντο , ενώ και τους 6 πόντους για τον Μπαλονιακό πέτυχε ο Κατσώνης.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Χιουτακάκου και καλάθια από Κονταξή, Σταμέλο και Φούκο, ξέφυγαν 51 – 36. Ο Mpaloniakos αντέδρασε προς στιγμήν με Λεβεντούρη και Καρατσαρέα να βάζουν από 5 πόντους για το 51-43! Στα τρία λεπτά που απέμεναν για την λήξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι απλώς υπέγραψαν την νίκη τους με Χιουτακάκο και Πρίφτη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, για το τελικό 57 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λάμπρος Κονταξής με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαρίλαος Κατσώνης με 8 πόντους , 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Pan Car είχε 13 / 33 δίποντα, 8 / 34 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη. Ο Mpaloniakos είχα 13 / 47 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Pan Car (Πρίφτης): Χιουτακάκος 18(11ρ.), Σταμέλος 13, Φούκος 8(10ρ.), Πρίφτης 7, Κονταξής 11(15ρ.).

Mpaloniakos(Κατσώνης): Λεβεντούρης 12(10ρ.), Μπαμπούσης 11, Κατσώνης 8(15ρ.), Χάρος (6ρ.), Καρατσαρέας 15(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.