06/10/2022
Powerpuff Boys 11 17 11 13 - 52 -
Mandra Heat 14 15 27 13 - 69 -

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η Mandra Heat!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development , η Mandra Heat διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν των Powerpuff Boys με σκορ 52-69 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Fatjon Vasiliou , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Σαμοίλη να ηγείται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με εφτά , 9-2 , οι φιλοξενούμενοι με δώδεκα αναπάντητους πόντους προσπέρασαν στο σκορ , 9-14 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στο συν τρία , 11-14. Ο Ελευθεριάδης πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Σαμοιλης είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Powerpuff Boys προσπέρασαν με τρεις , 22-19 , η Mandra με δυο σερί τρίποντα του Μπιτζιλέκη επανέκτησαν το προβάδισμα , 22-25 , με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-4 και να κλείνουν το ημίχρονο στο μείον ένα, 28-29 . Ο Δρίβας πέτυχε 4 πόντους , ενώ Σαμοίλης είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της, αυτής των δέκα επτά πόντων, 39-56  . Ο Μώλος πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Διάκου είχε 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση της Development με σκορ 52-69 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Vasiliou Fatjon με 8 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Οδυσσέας Σαμοίλης είχε 22 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κοψίματα .

Η Mandra Heat είχε 20/50 δίποντα , 8/36 τρίποντα , 5/19 βολές , 60 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/22 δίποντα , 14/41 τρίποντα , 3/10 βολές , 37 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 5 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Powerpuff Boys(Σαμοΐλης): Βάθης 2, Διάκου 13, Παπαιωαννου 3, Παππάς 5, Ραουάτ 3, Σαμοΐλης 22, Σερβετάς 4, Στεργίου, Υφαντής.

Mandra Heat(Μπιτζιλέκης) : Vasiliou 8, Γεωργίου, Δρίβας 8, Ελευθεριάδης 11, Μανήσαλης 5, Μπιτζιλέκης 12, Μώλος 8, Σιδέρης 6, Τσιλιώνης 11. .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!