26/06/2023
Golden Boys 12 8 6 18 - 44 -
Brothers United 20 13 19 19 - 71 -

Επιβλητική απάντηση από τους Brothers United!

Τη Δευτέρα το βράδυ 26 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Brothers United δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης απέναντι στους Golden Boys και ελέγχοντας από το πρώτο λεπτό την αναμέτρηση με το διάβασμα του coach Μαρκάτου να πιάνει τόπο, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ και εφτασαν δικαιότατα στην νίκη με 44-71, με τις δύο ομάδες να περιμένουν το τρίτο ματς για να λύσουν τις διαφορές τους.

Οι Brothers United ήταν με την πλάτη στον τοίχο κι αυτό τους έκανε να μπούνε πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κατραντζή με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά και τον Κουτουζή να δίνει βοήθειες με 5, έχτισαν διάφορα 8 πόντων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Golden Boys είχαν την μεγάλη επιστροφή του ανέτοιμου μεν αλλά πάντα ποιοτικού δε Γιάννη Ποντικού, αλλά με τον Βασίλη Χαχάμη μόνο να ξεχωρίζει με 7 πόντους, έμεναν μοιραία στο κυνήγι του σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χρυσά Αγόρια ήθελαν να πλησιάσουν αλλά ήταν πολύ άστοχα από μέση απόσταση και γραμμή των βολών, με αποτέλεσμα οι πιο συμπαγείς Βrothers United να ελέγχουν τον ρυθμό και με Μπιτζή (4), Κανελλόπουλο(3) και Κουτουζή(3)να ξεχωρίζουν στην επίθεση, να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 33.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι Πράσινοι το τρίτο δεκάλεπτο, τελειώνοντας πολύ νωρίς ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Κανελλόπουλος(4), Μπιτζής(4) και Πίτος(4) έλεγξαν την φρόντ λάιν και με τον Κόντο πρώτο βιολί με 5 πόντους, το σύνολο του Μαρκάτου εκτόξευσε την διαφορά στο +26. Στην πολύ φτωχή συγκομιδή των Golden Boys, από ένα καλάθι πέτυχαν Α.Χαχάμης, Λαλιώτης και Δαπόλας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που ήταν και το πιο πλούσιο από πλευράς θεάματος, οι δυο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούνται και να φτάνουν πολύ εύκολα στην νίκη. Αβούρης με δύο τρίποντα, Κατραντζής με 5 και Πίτος – Κανελλόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα ήταν σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κούγιας με 7 πόντους με Μπυνιχάκη - Λαλιώτη να ακολουθούν με 6 και 5 πόντους αμφότεροι, για το τελικό 44-71.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ελευθέριος Κατραντζής με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Δαπόλας με 2 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Golden είχαν 17 / 35 δίποντα, 0 / 25 τρίποντα, 10 / 23 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Brothers είχαν 20 / 46 δίποντα, 9 / 28 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Golden Boys(Ποντικός): Δαπόλας 2(13ρ.), Κατσούλης, Κούγιας 7(8ρ.), Λαλιώτης 9, Ποντικός 2, Σκλαβενίτης 4,Α. Χαχάμης 5(11ρ.), Β.Ζαχάμης 9, Μπυνιχάκης 6.

Brothers United(Μαρκάτος): Αβούρης 6, Καλαματιανός (8 ρ.), Κανελλόπουλος 13(9ρ.), Καράμπελας 2, Κατραντζής 16, Κουτούζης 10, Κόντος 7, Μπιτζής 7,Πίτος 10.

Τι μας άρεσε: Το διάβασμα του coach Μαρκάτου στον αντίπαλο και η επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο του Γιάννη Ποντικού.