26/07/2021
Φα.Πα. - - - - - 76 -
Ball Don't Lie - - - - - 68 -

Επιβίωσε στο «θρίλερ» και πήγε τελικό η ΦΑΠΑ!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με «χιτσκοκικό» φινάλε και μεγάλη ένταση, η ΦΑΠΑ «λύγισε» στις λεπτομέρειες τους πολύ ανταγωνιστικούς Balldontlie (73-68) και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Τετάρτης απέναντι στη Footballistas.

Το παιχνίδι είχε αρκετές διακυμάνσεις, με τη Balldontlie να ξεκινάει πολύ πιο δυνατά το ματς και να προηγείται 10-0, με Μπέλλα και Γεωργακόπουλο να παίρνουν τη…μπαγκέτα στο σκοράρισμα και να αιφνιδιάζουν τους παίκτες της Φαρμακευτικής Πατρών. Γρήγορα ωστόσο η ΦΑΠΑ πήρε μπρος και επέστρεψε στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +1 (18-17).

Η δεύτερη περίοδος είχε πανομοιότυπη εξέλιξη με την πρώτη. Οι Balldontlie μπήκαν πιο ορεξάτοι και προηγήθηκαν και πάλι με +6 (24-18) με τον Χαριτωνίδη να κάνει θραύση κάτω από τα καλάθια, η ΦΑΠΑ με την πάροδο του χρόνου έβρισκε με τον Γεράνιο ενορχηστρωτή και τον Μαράτο άξιο συμπαραστάτη (σε άμυνα και επίθεση) και γύρισε και πάλι το παιχνίδι, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 38-32.

Στην Τρίτη περίοδο οι Balldontlie είδαν για πρώτη φορά τη ΦΑΠΑ να ξεφεύγει με διψήφιες διαφορές, με τον Γεράνιο να κάνει απίστευτα…όργια σε εκτέλεση και δημιουργία. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τη ΦΑΠΑ στο +11 (60-49).

Στην τελευταία περίοδο οι Balldontlie έδωσαν τα πάντα για την ανατροπή και έφτασαν στο τελευταίο λεπτό σε απόσταση ενός τριπόντου με πανέμορφο καλάθι του Γεράσιμου Γασπαράτου (71-68). Εκεί ωστόσο μίλησε η ψυχραιμία του Γεράνιου στις βολές, με τους BDL να μη μπορούν στη συνέχεια να πετύχουν άλλο καλάθι. Έτσι, η ΦΑΠΑ επικράτησε με 73-68 και προκρίθηκε στον τελικό.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Γεράνιος της ΦΑΠΑ. Πέτυχε 27 πόντους, μοίρασε 2 τελικές πάσες και είχε και 4 κλεψίματα. Συγκέντρωσε 22 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Από την άλλη διακρίθηκε ο Γεωργακόπουλος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 18 πόντους στην αξιολόγηση.

Η ΦΑΠΑ είχε 73 πόντους, 37 ριμπάουντ (12-25), 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 8 λάθη. Σούταρε 21/32 βολές (65,6%), 23/62 εντός παιδιάς (36%), 6/22 τρίποντα (27,3%)

Οι Balldontlie σκόραρε 68 πόντους, είχε 38 ριμπάουντ (11-27), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη. Σούταραν 8/19 βολές (42%), 26/61 εντός παιδιάς (42%) και 8/25 τρίποντα (32%).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 38-32, 60-49, 73-68ΦΑΠΑ: Γεράνιος 27, Σταγγίδης, Μαράτος 12 (10 ριμπ.), Σκάλτσας 11, Κιάφας 4, Σαββόπουλος 6, Ανδρουτσόπουλος 13 (9 ριμπ.) Κουζούδης, Κόκκινος

BALLDONTLIE: Χαριτωνίδης 9 (8 ριμπ.), Κακαφώνης 5, Μπέλλας 13, Μπέρτσος 5, Γεωργακόπουλος 16, Ανδρέου 3, Βαγενάς 2, Γασπαράτος 4, Μαθιουδάκης 11

Τι μας άρεσε: Χωρίς υπερβολή, η χθεσινή αναμέτρηση δεν έχει σε πολλά να ζηλέψει από αγώνες επαγγελματικών πρωταθλημάτων. Σασπένς, θέαμα, ένταση. Είχε τα πάντα…