10/07/2021
Campeon Εθνικός Star 4 6 15 6 - 31 -
Brothers United 11 5 9 14 - 39 -

Επιβλητικοί οι Brothers United!

Σε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι, ανταγωνιστικό στο κλειστό των Μελισσίων, οι Brothers United επιβλήθηκαν με 39-31 του Εθνικού Star και έφτασαν στις τρεις νίκες στο Summer League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ νευρικό και οι δύο ομάδες πολύ άστοχες. Οι Brothers United, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-4 με τους Διαμαντή και Αβούρη να βάζουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Για τον Εθνικό, από 2 πόντους έβαλαν οι Ζουρίδης και Λάγιος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το χαμηλό σκορ και η νευρικότητα συνεχίστηκαν. Αυτό αποτυπώνεται στο χαμηλό 6-5 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Εθνικού Star, με τον Τόλια να σημειώνει 4 πόντους. Για τους «πράσινους», 4 πόντους έβαλε ο Διαμαντής. Το ημίχρονο έκλεισε στο 16-10 υπέρ των Brothers United.

Στην τρίτη περίοδο, ο Εθνικός Star αντέδρασε και βρήκε λύσεις. Με το δίδυμο των ψηλών, Ζουρίδη και Σέργη να βάζουν από 4 πόντους, ο Εθνικός έτρεξε ένα επιμέρους 15-9 και ισοφάρισε σε 25-25 με το τέλος του δεκαλέπτου. Στον αντίποδα, 5 πόντους σημείωσε ο Βασίλης Καράμπελας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Καράμπελας έκρινε την μοίρα του ματς. Με μεγάλα σουτ, καλές άμυνες και σωστές επιλογές, ο έμπειρος φόργουορντ ήταν κομβικός στο να φτάσουν οι Brothers United σε μία σπουδαία νίκη με 39-31. Για την ομάδα του Σιαπάνη, που έκανε ένα κακό για τα δικά της δεδομένα παιχνίδι, ο Κόλλιας έβαλε 5 πόντους.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Διαμάντης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Τόλιας με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά ο Εθνικός Star είχε 15/67 εντός πεδιάς, 1/18 τρίποντα και 0/8 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και έκανε 14 λάθη.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Λάγιος 4, Τόλιας 6, Ζουρίδης 8, Σιαπάνης, Σέργης 6, Λάππας 2, Κόλλιας 5.

Brothers United (Καράμπελας): Λυντέρης, Αβούρης 8, Ρούλιας 3, Διαμαντής 12, Αρχοντουλάκης 6, Καράμπελας 10, Κουφαλιώτης.

Τι μας άρεσε: Η σπουδαία τέταρτη περίοδος των «πρασίνων».