19/02/2022
Δαλάι Κλάμα 5 9 10 12 - 36 -
Wolves 10 18 12 17 - 57 -

Επιβλητικοί οι Wolves!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Wolves πέτυχαν τη ένατη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς επιβλήθηκαν των Δαλάι Κλάμα με 36-57 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Μιχάλη Μανωλόπουλο και Χρήστο Φιλοκώστα , καθώς βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, μοίρασαν ασίστ , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 και 12  πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους  .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 5-2 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα να πετυχαίνουν οχτώ αναπάντητους πόντους , κλείνοντας τη περίοδο σε θέση οδηγού με πέντε πόντους διαφορά , 5-10 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μανωλόπουλος με 4 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σωτηράκης είχε 3  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Τύρος και η παρέα του μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των δεκατεσσάρων πόντων , 14-28  . Ο Μιχάλης Μανωλόπουλος ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα  πετυχαίνοντας 8 πόντους , ενώ ο Φλαμπόυρης είχε 4.

Στη τρίτη περίοδο οι Wolves συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό , καθώς με πρωταγωνιστές τους Καρατζά , Μεϊκόπουλο εκτόξευσαν τη διαφορά στους εικοσιένα πόντους , 19-40 , με τους παίκτες του κόουτς Μπουρελάκου να αντιδρούν και με ένα σερί 5-0 να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον δεκαέξι , 24-40  Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μεϊκόπουλος με 3 πόντους , ενώ ο συνήθης ύποπτος , Αντώνης Σωτηράκης , είχε 7 ..

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έντεκα , 31-42 , ο Χαρακίδας με τρίποντο μαχαιριά επανέφερε τη τάξη , 31-45 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Wolves να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 1 με σκορ 36-57  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Φιλοκώστας  με 12 πόντους , 15 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Χρήστος Φλαμπούρης   είχε 6 πόντους , 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  .

Οι Wolves  είχαν  14/38 δίποντα , 7/19 τρίποντα , 8/14 βολές , 44 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  5 κλεψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Δαλάι Κλάμα  είχαν 9/44 δίποντα , 4/19 τρίποντα , 6/13 βολές , 36 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 4 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 6 λάθη .

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 7 , Χατζάκης 2 , Νικηταράς , Ντεμελής 2 , Φλαμπούρης 6 , Χρυσάνης , Σωτηράκης 16 , Μπαλάτσος 3   .

Wolves(Τύρος) : Χαρακίδας 11 , Καρατζάς 2 , Αλέξης 5 , Μεϊκόπουλος 6 , Φιλοκώστας 12 , Μαρσέλος , Παναγιωτόπουλος , Μανωλόπουλος 20 , Τύρος  .

Τι μας άρεσε : Η δεύτερη φετινή  νίκη των Wolves επί των Δαλάι Κλάμα με τον ίδιο εμφατικό και επιβλητικό τρόπο  !