22/11/2023
Limoges 15 20 6 12 - 53 -
Hood BC 16 16 22 20 - 74 -

"Επνιξε" την Limoges με την άμυνα η Hood!

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο μέρος, η Hood επικράτησε εύκολα της Limoges με 53-74 για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών !

Καλύτερη εμφανίστηκε η Hood στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Αθανασόπουλου και τρίποντο του Χανιώτη, προηγήθηκε με 4-14. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου, 4 πόντους του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Σταμάτη, πλησίασαν στον πόντο, 15-16!

Στη δεύτερη περίοδο το τιμόνι της συνάντησης άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά η Limoges με ακόμη 11 πόντους του Σταμάτη, 4 του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Αντωνόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 35-32. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Πετράκου και το τρίποντο του Σαρρή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα έσφιξε την άμυνά του και με τους Πετράκο και Σαρρή να πετούν φωτιές με 10 και 8 πόντους, αντίστοιχα, έχτισε για δεύτερη φορά διψήφια διαφορά 13 πόντων, 41-54. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Λιμουζό" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δαβιλά να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Σταμάτη να ευστοχεί από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Πρωτόγερο, Αθανασόπουλο και Πετράκο, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 53-74! Για την Limoges στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σουλελές, Παπαδόπουλος και Δαβιλάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 12/41 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 5 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/13 βολές, 24/54 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 7 τάπες.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Σταμάτης με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP της Hood ο Αθανασόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Limoges (Μπραντίτσας): Σταμάτης 16 (4), Αντωνόπουλος 9 (3), Μπραντίτσας, Δαβιλάς 9, Παπαδόπουλος 10, Σουλελές 7 (1), Τριαντογιάννης 2

Hood (Πατσάκας): Αθανασόπουλος 14, Χανιώτης 3 (1), Πετράκος 24 (2), Πρωτόγερος 11 (1), Στεφόπουλος 5, Σαρρής 15 (3)

Τι μας άρεσε: Το νέο αστέρι της Hood, ο Στέλιος Αθανασόπουλος!