05/02/2024
New York Fix 9 22 9 16 - 56 -
Brazzerzz Beachterzz 13 8 16 7 - 44 -

«Επαγγελματική» νίκη για τους New York Fix!

Το βραδάκι της Δευτέρας στο κλειστό της Ζωφριάς, οι New York Fix έπαιξαν όσο χρειάστηκαν για να πάρουν την 10η νίκη τους μέσα στην σεζόν, καθώς επικράτησαν με 56 – 44 απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz και παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφ.

Οι ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν όμως σχετικά άστοχες στην τελική προσπάθεια με τους Beachterzz ελαφρώς καλύτερους να προηγούνται με 9 – 13.Δημητριάδης – Πίλτσης έβαλαν από 4 πόντους, με τον Ζώτο να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ για τους Fix ξεχώρισε ο Καρακούσης με 4 πόντους, με τον Καλπακίδη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους Fix! Οι Νεοϋρκέζοι με εξαιρετική άμυνα, τον Κουτούζο πρώτο σκόρερ με 6 πόντους και τους Καλπακίδη(2), Κουράση και Κούρο να πυροβολούν από την περιφέρεια, έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(31-21). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι που αντιμετώπιζαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχαν τον Πιστεύο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι παρά το σοκ του τραυματισμού του Κούρου είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά και με οδηγό τον Χατζή με 4 πόντους, κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πυροβολούν από τα 6.75 και με τον Ζώτο να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι με τρία και τον Δημητριάδη να προσφέρει άλλο ένα, πλησίασαν 40 – 37.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι Brazzerzz έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Την ίδια στιγμή, οι Fix πατώντας ξανά το γκάζι και με την τριάδα Χατζή(6), Σεΐζη(5) και Πλατανίτη(4) να κουβαλούν την επίθεση, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και έφτασαν στην νίκη με 56 – 44.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σεΐζης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πίλτσης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Fix είχαν 13 / 40 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι Brazzerzz είχαν 9 / 31 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

New York Fix(Στεφανάκος): Καλπακίδης 9, Καρακούσης 10(11ρ.), Κουράσης 3 , Κουτούζος 6, Κούρος 2, Παύλου, Πλατανίτης 4, Σεΐζης 7(11ρ.), Χατζής 14.

Brazzerzz Beachterzz (Βγενόπουλος): Βγενόπουλος, Δημητριάδης 15(7ρ.), Ζώτος 12, Καλαϊτζής (10 ρ.), Πίλτσης 6(7ρ.), Πιστεύος 5, Πολυχρονόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν οι δυο ομάδες.