16/11/2022
Athens Pistols 18 12 11 13 - 54 -
Elitήριοι by pinguin.gr 9 12 15 13 - 49 -

Έπρεπε να κερδίσουν και κέρδισαν οι Athens Pistols!

Την πρώτη τους νίκη, εντός παρκέ, στον δεύτερο όμιλο της Master League πήραν χθες οι Athens Pistols, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τους Elitήριους με 54-49 στο κλειστό του ΣΕΦ, κάνοντας το χατήρι στον Μπαλωμένο, που στις pregame δηλώσεις τόνισε πως πρέπει να κερδίσουν!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Athens Pistols, καθώς με 4 πόντους του Κόκκαλη και τρίποντα των Καρνάβα - Πατρώνη, προηγήθηκαν με 18-9. Ο Λαμπρόπουλος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2/2 βολές είχε ο Τσόκας.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μπαλωμένου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με τον Φωτόπουλο να πετυχαίνει 4 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-21. Τους Elitήριους κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κωνσταντινάκος, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Με τον Πατωνίδη να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πετυχαίνοντας 8 πόντους και τον Zelmanovic να προσθέτει 4, το συγκρότημα του Κωνσταντινάκου πλησίασε στους 3, 39-36, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 41-36, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σαμουήλ, ενώ νωρίτερα ο ίδιος και οι Ρήγας - Πατρώνης εκτέλεσαν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 41-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Καρνάβα, Σαμουήλ και Κόκκαλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-49. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραλής, Λαμπρόπουλος, Πατωνίδης, Ξενόφος και Κωνσταντινάκος, με τον τελευταίο να χάνει την ευκαιρία στο φινάλε να στείλει το ματς στην παράταση!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 15/40 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 17/39 δίποντα και 1/25 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Athens Pistols ο Σαμουήλ με 14 πόντους, έχοντας 3/4 βολές 4/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Πατωνίδης με 12 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 2/3 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Πατρώνης 8 (2), Καρνάβας 6 (2), Μπαλωμένος 2, Σαμουήλ 14 (1), Ρήγας 7 (1), Κόκκαλης 9, Φωτόπουλος 4, Φασουλάκης 4

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης 12, Μπαμπλέκος, Τσόκας 4, Μωυσής, Μαργωμένος, Ξενόφος 4, Λαμπρόπουλος 9 (1), Κωνσταντινάκος 8, Καραλής 8, Αγιούμπ 2, Zelmanovic 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Athens Pistols!