18/12/2023
Reload 18 12 21 16 - 67 -
Milwaukee Sucks 17 11 7 18 - 53 -

Επέστρεψε φορτσάτος ο Ορέστης!

Με τον Κωσταντίνο Ορέστη να επιστρέφει ορεξάτος στις υποχρεώσεις της Reload, η ομάδα του Περιβολάρη με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που έβαλε και τις βάσεις, επικράτησε σχετικά άνετα απέναντι στους Milwaukee Sucks με 67-53 και πήρε την ένατη νίκη της σε 16 παιχνίδια.

Οι ομάδες έπαιξαν με πολύ ένταση στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν κυρίως σε γρήγορες επιθέσεις, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και την Reload να προηγείται με με έναν πόντο. Ορέστης με 5 και Σαραντόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Περιβολάρη, ενώ τους Κόκκινους οδηγούσε ο Οικονόμου με 7 πόντους, με τον Καζά να δίνει λύσεις με 5, για το 18 – 17.

Οι ομάδες πήγαν σε πιο δυνατές μονομαχίες στην δεύτερη περίοδο, δεν σκόραραν με την ίδια ευκολία,με τους γηπεδούχους να κρατούν το υπερ τους σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Θεοδωρόπουλος με 5 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για την Reload, ενώ οι Sucks απειλούσαν κυρίως με τρίποντα από Παγούνη, Κυριτσόπουλο και Χατζή, διαμορφώνοντας το 30 – 28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Reload έκανε πάρτι μέσα στο παρκέ, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και εκτόξευσε τη διαφορά στο + 16. Ο Δούρος με τρία τρίποντα ήταν η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους, με Ορέστη και Σωτηρόπουλο να ακολουθούν στην παραγωγικότητα με 4 πόντους έκαστος, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Sucks, ο Μαυροειδής έβαλε 4 πόντους,με τον Χατζή να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μαυροειδής με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά βάλθηκε μόνος του να μειώσει το σκορ για τους Sucks, με την Reload να μην απειλείται και με τον Σωτηρόπουλο να κουβαλάει την επίθεση με 6 πόντους και τους Ορέστη με 5 - Θεοδωρόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν πολύτιμες λύσεις, να φτάνει άνετα στον τελικό 67 – 53.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ορέστης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Μαυροειδής με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

H Reload είχε 20 / 46 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Sucks είχαν 10/ 38 δίποντα, 10 / 31 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Reload(Περιβολάρης):Γουρνάς 5(8ρ.), Δούρος 13,Θεοδωρόπουλος 9, Λουφόπουλος 2, Μουζάκης, Ορέστης 18(9ρ. - 7 ασίστ), Πανταζής 8(10ε.), Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 17.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γάτσιος 2(7ρ.), Γανέλλης, Καζάς 6, Κυριτσόπουλος 3, Μαυροειδής 15, Οικονόμου 7, Παγούνης 5, Φωτόπουλος 3, Χατζής 12.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ταχύτητα που δίνουν στην Reload οι μεταγραφές.