01/07/2022
War Gamers 15 23 24 17 - 79 -
Uncle Drew 15 15 22 34 - 86 -

Επτάψυχος ο Uncle Drew!

Τι και αν έχανε με 59-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Uncle Drew κατάφερα να γυρίσει τούμπα το ματς απέναντι στους War Gamers και με το 79-86, έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Master League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Για τους War Gamers 6 πόντους πέτυχε ο Παναγόπουλος, 4 ο Αντωνίου και ένα τρίποντο ο Διαμαντής, ενώ για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους είχε ο Πούρος και δύο τρίποντα ο Κανδηράκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πολεμιστές, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 16-23, κατάφεραν με ακόμη 9 πόντους του Διαμαντή, 7 του Καραγιάννη και τρίποντο του Πάτερου να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 38-30. Τον Uncle Drew κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Στρατηγαρέας και Μπονάτσος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Σκλαβενίτη βρέθηκε στο +16, 59-43, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 62-52, χάρη σε 8 νέους πόντους του Διαμαντή, 5 του Καραγιάννη, 4 του Παναγόπουλου και τρίποντο του Λαζαράκου. Το δίδυμο Παπαμαστοράκη – Πούρου τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των κίτρινων σε εκείνο το διάστημα με 8 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 62-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Χριστοδουλόπουλου συνέχισε την αντεπίθεσή της και με μεγάλα σουτ Πούρου, Παπαμαστοράκη, Στρατηγαρέα, Βαρβαρίδη και Jay Jay, έφτασε στην τεράστια ανατροπή με 79-86! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση οι ερυθρόλευκοι, με τους Καραγιάννη και Παναγόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 21/30 βολές, 17/32 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 21/49 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των War Gamers ο Διαμαντής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 2/3 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp του Uncle Drew ο Πούρος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 4/11 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παναγόπουλος 15, Καραγιάννης 26 (2), Διαμάντης 20 (4), Μέμεζας 4, Κωνσταντίνου 2, Λαζαράκος 3 (1), Αντωνίου 6, Σούλης, Πάτερος 3 (1)

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Κανδηράκης 6 (2), Πούρος 25 (4), Βαρβαρίδης 7 (1), Μπονάτσος 4, Παπαμαστοράκης 19 (2), Στρατηγαρέας 12, Jay Jay 8, Αγγελογιαννόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό come back του Uncle Drew!