20/01/2024
Ano Liosia BC 11 6 18 14 - 49 -
Beer Team 7 16 6 21 - 50 -

Επτάψυχη και ασταμάτητη η Beer Team!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, η Beer Team γύρισε από το -11 και κέρδισε με 49-50 τα Ano Liosia για την 18η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League και πήρε το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν τα Ano Liosia στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Δήμα, προηγήθηκαν με 11-4, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 11-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μαρφαντάς από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Μεταξάς και Παπαδόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Ανδρέα Μαυράκη και τρίποντα των Παπαδόπουλου και Μαρφαντά, η Beer Team βρέθηκε στο +8, 15-23. Ο Δήμας στη τελευταία επίθεση των γηπεδούχων σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του καλάθι και μείωσε στους 6, 17-23!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ζαντιώτη έσφιξε την άμυνά του καοβκε δύο τρίποντα του Δήμα, 6 πόντους του Βαρβαρίδη και τρίποντο του Πετρόπουλου, προσπέρασε με 35-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Παπαδόπουλο, Ανδρόνικο και Θεοδοσόπουλο να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 35-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι "Μπυρόβιοι", αν και βρέθηκαν να χάνουν με 40-29, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Παπαδόπουλου, Ανδρέα Μαυράκη, Θεοδοσόπουλου και Ανδρονίκου, να γυρίσουν το ματς και να κάνουν τη τεράστια ανατροπή με 49-50. Κακές επιλογές στα κρίσιμα σημεία για τους κιτρινόμαυρους, με τον Δήμα να ξεχωρίζει με τους 9 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 9/29 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 8/29 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τα Ano Liosia ο Δήμας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson MVP της Beer Team ο Ανδρέας Μαυράκης με 14 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Δήμας 22 (4), Βαρβαρίδης 19 (3), Δεληγιώργης 4, Ζαντιώτης, Παχούλης, Πετρόπουλος 3 (1), Τσατόβ, Φυρός 1

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Ανδρόνικος 3 (1), Θεοδοσόπουλος 10, Μαρφαντάς 6 (2), Μαυράκης Α. 14 (4), Μαχαλιάς, Μαυράκης Μ., Μεταξάς 4, Παπαδόπουλος 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!