11/04/2022
Gangsters 17 12 9 11 - 49 -
The Jokers 10 11 15 16 - 52 -

Επτάψυχοι Jokers, περιμένουν μαζί με τους Gangsters!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Jokers λύγισαν στο φινάλε τους Gangsters με 49-52 για την 18η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League και έτσι θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί η αγωνιστική, ώστε να μάθουν οι δύο ομάδες αν θα μπουν τετράδα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gangsters στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Γιώργου Λάιου και τρίποντο του Αλεξανδρή, προηγήθηκαν με 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7, 17-10. Ο Καλλινίδης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Κωστελέτος και Πουγκακιώτης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Βασίλη Λάιου και τρίποντο του Βασιλείου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 27-12, 4:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Jokers και με 4 πόντους του Κωστελέτου και τρίποντο του Φιλιππάκου, μείωσαν στους 8, 29-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με δύο τρίποντα του Πάτση, 4 πόντους του Κωστελέτου και τρίποντο του Φιλιππάκου, επέστρεψαν από το -15 και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 33-34. Τελικά το συγκρότημα του Βρύλλη έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 38-36, χάρη σε δίποντα των Γιώργου Λάιου, Βασίλη Λάιου, Αφουξενίδη και Τσατσάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 38-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers έβγαλαν περισσότερο πάθος για τη νίκη και με εύστοχες προσπάθειες των Πουγκακιώτη, Κωστελέτου και Καλλινίδη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 49-52. Κόλλησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Gangsters και έτσι το τρίποντο του Βασιλείου και οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Τσατσάκος δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 14/38 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 13/37 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gangsters ο Τσατσάκος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Jokers ο Κωστελέτος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gangsters (Βρύλλης): Αφουξενίδης 5 (1), Αλεξανδρής 3 (1), Λάιος Γ. 9 (1), Λάιος Β. 8 (1), Βασιλείου 9 (2), Μάκρης 2, Ασπράς 2, Τσατσάκος 11

Jokers (Βασιλειάδης): Φιλιππάκος 8 (2), Πάτσης 8 (2), Καλλινίδης 11 (1), Παπαδημητρίου 1, Πουγκακιώτης 8, Κωστελέτος 13, Κοντοές 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Ασπρά και Πάτση, στους οποίους ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!