10/12/2019
Koutchers 11 8 8 14 6 47 -
Vatos Krokos 8 12 6 15 3 44 -

Επτάψυχοι & αήττητοι οι Koutchers !

Bράδυ Δευτέρας και στο Περιστέρι  για την έκτη αγωνιστική  του τέταρτου ομίλου της Development  League  οι Koutchers(4-0) φιλοξένησαν τους Vatos Krokos(3-1) συνεχίζοντας το σερί των επιτυχιών αν και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να καταβάλουν τους ιδιαίτερα μαχητικούς αντιπάλους τους σε μια αναμέτρηση όπου κύριο λόγο είχαν οι άμυνες!

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα μετά το τρίποντο που δέχθηκαν με το καλημέρα από τον Μπιστούνα (5π στο πρώτο κομμάτι του αγώνα) κάνοντας ένα 8-0 σερί μέσα σε τρία λεπτά με τον Παπαγεωργίου(3π) & προηγήθηκαν με 8-3 αλλά σίγησαν για σχεδόν επτά λεπτά με τους αντιπάλους τους να ισοφαρίζουν μετά από βόμβα τριών πόντων του Κατσιμίχα αλλά την τελευταία λέξη για το πρώτο δεκάλεπτο την είχε ο Κορδαλής(6π) που μια από τις δύο του οβίδες από τα 6.75 τους έδωσε το προβάδισμα με 11-8.

Δίνοντας προσοχή κυρίως στα μετόπισθεν συνέχισαν αμφότεροι και το δεύτερο δεκάλεπτο , εναλλασσόμενοι στην πρωτοπορία με τους “λευκούς” να στηρίζονται στον Μπιζιώτη (5π) όσο στην άλλη πλευρά βρήκαν απαντήσεις απέναντι στη ζώνη με τα τρίποντα των Αμαργιανού και Βιντζηλαίου κρατώντας ένα ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο (19-20).

Ο ρυθμός έπεσε περαιτέρω μετά την ανάπαυλα με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο συνεχίζοντας το ιδιότυπο αυτό μπρα-ντε-φερ. Ο Μπιζιώτης(7π) εξακολούθησε να είναι η μονή σταθερή επιθετική απειλή όσο στην αντίπερα όχθη ανέβαινε ο Διακάτος με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το πενιχρό 27-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβηκε κάπως το τέμπο. Ο Μπιζιώτης στο δικό του …χαβά πρόσθεσε άλλους 7π στο λογαριασμό του με τους γηπεδούχους να είναι στο +5 τρία λεπτά προ της λήξης (35-30) ωστόσο ο Διακάτος(8π) με τον Βιντζηλαίο (4π) ισοφάρισαν και στο τελευταίο λεπτό έγινε ο κακός χαμός ! Ο Μπιζιώτης στάθηκε στον αέρα για το 38-36 , ο Διακάτος με 2/2 βολές ισοφάρισε στα 29” με τον Παπαγεωργίου να πετυχαίνει τρίποντο μαχαιριά στα 4” που όμως ανταπέδωσε μετά το time out και πάλι ο forward των Vatos Krokos ισοφαρίζοντας στα 8 δέκατα στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση !

Εκεί παρότι η παρέα του Χατζηνικήτα προηγήθηκε με 3 (41-44) έμεινε από βενζίνη, με το συγκρότημα το Τηγανίτα να αντεπιτίθεται & με σερί 6 αναπάντητων πόντων με τον Παπαγεωργίου (4π) να δίνει το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο στην ομάδα του με 47-44 !

Mvp του αγώνα και των νικητών ο γεμάτος ενέργεια “διπλός”Θέμης Μπιζιώτης (20π, 10ρ,1ασ, 3κλ & 5 λάθη). Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους  ήταν ο “δολοφόνος σουτέρ” Σωτήρης Διακάτος (11π,7ρ,1ασ,2λ)

Η στατιστική παρουσιάζει τα τεκταινόμενα στο παρκέ. Οι εκτέλεσαν με παραπλήσια χαμηλά ποσοστά  (20.8-21.1% εντός πεδιάς, 17-18% τρίποντα, 59-50% βολές). Η ίδια ισορροπία παρατηρήθηκε και στη συλλογή “σκουπιδιών” (51-49), στις τελικές πάσες (από 6), στα κλεψίματα (8-9) ενώ οι νικητές είχαν κάποια λάθη παραπάνω (15-11).

Koutchers(Τηγανίτας) :  Τηγανίτας (5ρ, 3ασ), Κορδαλής 6(2), Κουρλαμπάς 1(11ρ, 2κλ), Παπαγεωργίου 16(1τρ, 7ρ), Νικολάου 2(8ρ), Ραμόπουλος , Μπιζιώτης 20(1),Ιορδάνογλου 2(9ρ, 1 κοψ)

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας) :  Μουσούντας 2, Αμαργιανός 6(1τρ, 2κλ), Λάζος, Μαλαμήτσης, Διακάτος 11(2), Φερίδης 2(11ρ),Βιντζηλαίος 7(1τρ, 8ρ, 2κλ, 1 κοψ), Μπιστούνας 13(1τ,7ρ), Κατσιμίχας 3(1)

Τι μας άρεσε : Απίθανο φινάλε στο τέλος της κανονικής διάρκειας από δύο ομάδες αρνούμενες να χάσουν !

Τι δεν μας άρεσε : Τα ποσοστά στο μακρινό σουτ που αμφότερα χρήζουν βελτίωσης (μόλις 10/56 τρίποντα).