04/12/2019
Friends 9 23 10 5 - 47 -
ESDDA Graduates 8 12 15 20 - 55 -

«Επτάψυχοι» οι ESDDA Warriors!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Seven 2, οι Friends υποδέχτηκαν τους ESDDA Warriors. Σε ένα παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Development 2 League,οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίους τους Ζαχαριάδη( 17π.) και Σαπουτζή(14π. ) κατάφεραν να κάνουν τη ανατροπή, και ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, τα έπαιξαν όλα για όλα στην τελευταία περίοδο, κάνοντας την τρίτη νίκη τους κόντρα στην παρέα των Εσκινάζη( 22π.) και Μεγρέμη(12π.) που βρέθηκε προ εκπλήξεως. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 47-55, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης με τους Friends να αναζητούν ακόμη την πρώτη τους νίκη.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι ESDDA Warriors με το τρίποντο του Παναγόπουλου και το καλάθι του Πατουλιά αλλά η απάντηση ήρθε από τους Friends με εννέα σερί πόντους εκ των οποίων οι επτά του Εσκινάζη, που ξεκίνησε εξαιρετικά, και οι δύο του Μεγρέμη για το 9-5 στο τρίτο λεπτό. Στα τελευταία 23” το τρίποντο του Δημητριάδη έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-8.

Δυναμικά συνέχισαν και στην δεύτερη περίοδο οι Friends γράφοντας ένα σερί εννέα πόντων εκ των οποίων οι έξι του Μεγρέμη και ένα τρίποντο του Εσκινάζη για το 18-8. Στα επόμενα πέντε λεπτά την επίθεση των ESSDA ανέλαβε ο Ζαχαριάδης με επτά προσωπικούς πόντους, ενώ για τους Friends ηγετικό ρόλο έπαιξε ο Νέτσης με δύο προσωπικά τρίποντα και ο Εσκινάζης με πέντε προσωπικούς πόντους. Σκόρ πρώτου ημιχρόνου 32-20.

Στην τρίτη περίοδο οι Friends κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά τους στους 11 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-26. Στο υπόλοιπο μισό της περιόδου, τον λόγο πήρε ο Σαπουτζής που με εννέα πόντους πρωταγωνίστησε στην επίθεση της ομάδας του, ενώ το τρίποντο του Εσκινάζη και το καλάθι του Μεγρέμη για τους Friends, κατάφεραν να μειώσουν και πάλι την διαφορά. Σκορ τρίτης περιόδου 42-35.

Εντύπωση προκάλεσαν στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι που με τους Χολιασμένο, Σαπουτζή και Τσαπακίδη στα πρώτα τρισήμιση λεπτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν για το 42-42. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι με ομαδική δουλειά και 12 ακόμη πόντους, εκ των οποίων τέσσερις του Ζαχαριάδη και τέσσερις του Δημητριάδη, πέρασαν μπροστά στο σκορ αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν γράφοντας πέντε συνολικούς πόντους από Νέτση(4π.) και Εσκινάζη(1π.).Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 47-55.

Στο τέλος του αγώνα οι Friends είχαν 8/35 δίποντα(22,9%), 8/23

τρίποντα(34,8%) και 7/18 βολές(38,9%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 2 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα οι ESDDA Warriors είχαν 11/41 δίποντα(26,8%), 7/24 τρίποντα(29,2%) και 12/22 βολές (54,5%). Αντίστοιχα πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 5 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Γιάννης Σαπουτζής με 14 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα(16,7%), 2/8 τρίποντα(25%) και 6/7 βολές(85,7%) ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και έκανε 1 μπλοκ σε 36:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντάνυ Εσκινάζης με 22 πόντους έχοντας 2/6 δίποντα (33,3%), 5/12 τρίποντα(41,7%) και 3/5 βολές(60%) ενώ παράλληλα έγραψε 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 39:20 λεπτά συμμετοχής.

Friends(Tσαλαβούτας): Δεληγιωργίδης, Διαμαντής, Εσκινάζης 22(5), Μεγρέμης 12, Μπρεδάκης 2, Νέτσης 11(3), Τσαλαβούτας

ESDDA Warriors(Χολιασμένος): Βυρκος, Δημητριάδης 7(1), Ζαχαριάδης 17(1), Παναγόπουλος 3(1), Πατουλιάς 6, Σαπουτζής 14(2), Τσίτσιρας 3(1), Τσαπακίδης 2, Χολιασμένος 3(1)

Τι μας άρεσε: Ωραίο παιχνίδι για τριάντα λεπτά από τους Friends, ενώ εξαιρετικό come back έκαναν οι ESDDA στην τελευταία περίοδο.