08/11/2021
New World Fix 21 20 14 15 13 83 -
Reload 18 18 16 18 15 85 -

Επτάψυχοι Reload!

Αν και κατέβηκαν με πολλές απουσίες, αν και έκαναν με 11 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι Reload κέρδισαν στην παράταση τους New World Fix με 83-85 για την όγδοη αγωνιστική της Elite League, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις νίκες!

Χορταστικό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 21-18 υπέρ των New World Fix, μετά από 8 πόντους του Σιάποντη και 7 του Μπερδεμπέ. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Πανταζής (6π), Λουφόπουλος (6π) και Ορέστης (4π).

Ίδιο το μοτίβο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με νέους 9 πόντους του Μπερδεμπέ και 5 του Ζωγράφου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 41-36. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Reload, με τον Λουφόπουλο να σκοράρει ακόμη 6 πόντους και τους Πανταζή – Βεργόγιαννη να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Καραμασιώτη – Γαλανού είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +8, ωστόσο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 55-52, έπειτα από 7 πόντους του Σιάποντη και 3 του Ζωγράφου. Οι ηρωικοί Πειραιώτες συνέχιζαν να δίνουν τη μάχη τους για να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με τους Ορέστη και Βεργόγιαννη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 55-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 5 πόντους του Μπερδεμπές και 3 του Ζωγράφου, προηγήθηκαν με 64-53, 5:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Reload δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουφόπουλο με 8 πόντους, ισοφάρισαν σε 70-70 και έστειλαν το ματς στην παράταση!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Reload βρήκαν δυνάμεις στο έξτρα πεντάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Ορέστη (8π) και Λουφόπουλο (5π), έφτασαν στην τεράστια νίκη με 83-85. Κόλλησαν για δύο λεπτά στην επίθεση οι γηπεδούχοι και έτσι τα τρίποντα των Μυλωνά και Σιάποντη δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/20 βολές, 21/46 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 20/29 βολές, 28/58 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/9 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 6 λάθη. Κορυφαίος των Reload ο Πανταζής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές και 5/8 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

New World Fix (Καραμασιώτης): Λογγίτσης, Ντρες 3, Μπερδεμπές 23 (3), Ζωγράφος 16 (1), Τσεκουρλούκης, Πισσάνος 4, Κανελλόπουλος 6, Σιάποντης 22 (4), Κιτσαντάς 2, Μυλωνάς 7 (1)

Reload (Σούλτης): Ορέστης 23 (1), Λουφόπουλος 25 (2), Σπανός, Λιλής 6, Σούλτης 3, Πανταζής 17, Βεργόγιαννης 11

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ανατροπή των Reload στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα!