07/03/2024
Athens Pistols 18 22 15 20 - 75 -
Titans 24 13 11 9 - 57 -

Εφτάψυχοι Athens Pistols!

Οι Athens Pistols, με σερί 16-0 στην τελευταία περίοδο, πήραν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Titans με σκορ 75-57 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Ντέρμπι παραμονής για τις δύο ομάδες, με τους Athens PIstols να καίγονται για την νίκη και τους Titans να ψάχνουν το διπλό που θα ανανεώσει την παρουσία τους στην Betsson Master League. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με φοβερή ευστοχία την αναμέτρηση και  με τρίποντο του Κάσσου προηγήθηκαν 5-16. Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν γρήγορα, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6 (18-24).

Η ευστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Athens Pistols με σερί 10-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (30-26). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν λογικό, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν πολύ στην μπάλα και η μάχη να μεταφέρεται κάτω από τα δύο καλάθια. Οι Athens Pistols συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-48.

Στην τελευταία περίοδο οι Titans ξεκίνησαν πολύ δυνατά επιθετικά και με σερί 7-0 έφεραν το ματς στα ίσα (55-55). Όμως οι Athens Pistols ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους για την παραμονή τους. Με άμυνα για σεμινάριο και σερί 16-0 ξέφυγαν για τα καλά (71-55) και πήραν την νίκη που τόσο πολύ χρειάζονταν με σκορ 75-57. Έτσι, δύο αγωνιστικές πριν την λήξη, τρεις ομάδες με ίδιο ρεκόρ (Athens Pistols, Titans, Athens Crips) παλεύουν να αποφύγουν την ένατη θέση που οδηγεί στην Evolution League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Καραγιώργης με 21 πόντους, 18 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Φωτόπουλος 17 με πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Athens Pistols (Σαμουήλ): Βρυώνης, Καραγιώργης 21, Καρνάβας 14, Κόκκαλης 12, Πατρώνης 15, Σαμουήλ 13.

Titans (Ηλιαδάκης): Βασιλάκης, Ηλιαδάκης Β. Ηλιαδάκης Γ. 2, Κάσσος 8, Λιονάκης 7, Μούρτος 2, Μπαμπάτσικος, Πίστης, Πόγκας 9, Στασινόπουλος 12, Τσίτσος, Φωτόπουλος 17.

Τι μας άρεσε: Το σχεδόν τέλειο τέταρτο δεκάλεπτο των Athens Pistols.