20/07/2022
Phoenix Bums 23 19 11 20 - 73 -
Sun City Spurs 14 17 20 14 - 65 -

Έραψαν το πρώτο τους αστέρι οι Phoenix Bums!

Την πιο λαμπρή σελίδα της ιστορίας τους έγραψαν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Phoenix Bums, καθώς στον μεγάλο τελικό της Summer Development League κέρδισαν μετά από ένα πολύ δυνατό ματς τους Sun City Spurs με 73-65 και κατέκτησαν την πρώτη κούπα της ιστορίας τους!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-8 στα πρώτα τρία λεπτά του τελικού, οι Phoenix Bums με 8 πόντους του Παλαμιδά, 5 του Χαριτόπουλου, 4 του Μοσκόφογλου και τρίποντο του Μοίρα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 23-14. Ο Μαγγωνάκης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε Μελισσάρης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με ακόμη δύο τρίποντα του Παλαμιδά, 6 πόντους του Χαριτόπουλου, 5 του Μοσκόφογλου και τρίποντο του Καδά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 42-31! Τους Sun City Spurs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μελισσάρης (7π), Πάλλης (5π) και Μαγγωνάκης (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πέλεχα έσφιξε την άμυνά του και με 10 πόντους του Μελισσάρη και 8 του Μαγγωνάκη, πλησίασε στο καλάθι, 53-51. Την παρέα του Κοβάτσου διατήρησαν σε θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μοσκόφογλου, Μοίρας, Λάσπας, Φωτόπουλος και Χαριτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 53-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pheonix Bums μπορεί να είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει μετά από ώρα με 55-56, ωστόσο με ηγέτη τον Χαριτόπουλο με 12 πόντους και 4 του Μοσκόφογλου, έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση της κούπας με 73-65! Το δίδυμο Μαγγωνάκη – Μελισσάρη έκανε ό,τι μπορούσε για τους Sun City Spurs, ωστόσο οι 7 πόντοι του πρώτου και οι 5 του δευτέρου δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι πρωταθλητές τελείωσαν τον τελικό έχοντας 11/18 βολές, 19/47 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 16/40 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των Phoenix Bums ο Μοσκόφογλου με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μελισσάρης με 25 πόντους, έχοντας 8/11 βολές, 4/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 13 (3), Φωτόπουλος 5, Χαριτόπουλος 25 (3), Κοβάτσος 2, Λάσπας 2, Καδάς 3 (1), Μοσκόφογλου 16, Βοντετσιάνος, Παπαντωνίου 2, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 5 (1)

Sun City Spurs (Πέλεχας – Χριστόπουλος): Μαγγωνάκης 26 (2), Σαμπάνης 2, Ντεντόπουλος 3, Πάλλης 7 (1), Μελισσάρης 25 (3), Γιουλούντας, Παπακωνσταντίνου 2, Νίτσικας, Μπόζας, Σαπουντζής

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ του Χαριτόπουλου στο τελευταίο δεκάλεπτο!