05/01/2020
Clowns 20 15 16 20 - 71 -
Peristeri Nets 10 15 14 22 - 61 -

Έριξαν λάδι στην φωτιά οι Bullηδες!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Chicago Bullηδες, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League επικράτησαν των Peristeri Nets με 71-61 και τους ανάγκασαν σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Chicago Bullηδες στο παιχνίδι, καθώς με τους Πατρό και Μέλλο να πετούν φωτιές με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα, προηγήθηκαν με 20-10. Ο Σιρινίδης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +16, 26-10, διατηρώντας τελικά το +10 της πρώτης περιόδου, 35-25, μετά από 6 πόντους του Μπουρνάζου, 4 του Σαρίκα και τρίποντο του Μαλαμάκη. Το δίδυμο Τρωιάνου (6π) και Μπρατσιάκου (4π) κράτησε κοντά στο σκορ τους Peristeri Nets σε εκείνο το διάστημα, με τον Ντιαρά να συνδράμει 3 πόντους.

Με 8 πόντους του Μπρατσιάκου και τριποντάκι του Κανή, οι Περιστεριώτες πλησίασαν στους 5, 42-37, 4:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Ταύροι αντέδρασαν άμεσα και με 4 πόντους του Μελά, 3 του Μπουρνάζου και τρίποντη βόμβα του Σαρίκα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας σημαντική διαφορά 12 πόντων, 51-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Bullηδες συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες τους Πατρό (6π), Μπουρνάζο (4π), Μελά (4π), Παπαδόπουλο (3π) και Μέλλο (3π), έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 71-61! Πάλεψαν στα τελευταία λεπτά οι μπλε να γυρίσουν το παιχνίδι, πλησίασαν μέχρι και στους 3, 58-55, ωστόσο οι 9 πόντοι του Σιρινίδη, οι 7 του Κανή και οι 6 του Ντιαρά δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 21/44 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν  11/18 βολές, 16/43 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp για τους Chicago Bullηδες ο Πατρός με 19 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Peristeri Nets ο Ντιαρά με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Chicago Bullηδες (Σουσάνης): Μέλλος 12 (2), Πατρός 19 (1), Σαρίκας 7 (1), Σουσάνης, Μαλαμάκης 5 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Κιούσης 2, Μπουρνάζος 15 (1), Μελάς 8

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 10 (2), Μπρατσιάκος 12 (3), Γιατζιτζόγλου, Σιρινίδης 15 (1), Περδετζόγλου 4, Ντιαρά 14, Τρωιάνος 6

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο come back των Peristeri Nets στο φινάλε, όπως επίσης και η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Chicago Bullηδες!