19/11/2021
Peristeri Wardogs 12 14 12 14 - 52 -
Slam Ducks 16 11 19 22 - 68 -

Έριξαν την βόμβα οι Slam Ducks!

Οι Slam Ducks εμφανίστηκαν εξαιρετικοί το βράδυ της Πέμπτης, κάνοντας την έκπληξη του έβδομου ομίλου της D2, επικρατώντας των με απουσίες μεν αλλά πολύ δυνατών δε, Peristéri Wardogs με 52 – 68, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πολύ καλοί ήταν οι Slam Ducks στο πρώτο δεκάλεπτο και πυροβολούσαν από την περιφέρεια με τέσσερα τρίποντα. Μαυροζούμης, Προφήτης και Τσουμάκος(2) έβαζαν τα μακρινά σουτ για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους χαλαρούς Wardogs, Παντελάκης με 6 πόντους και Θ. Καρακατσάνης με τρίποντο μείωναν 12 – 16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την παρέα του Ισαακίδη να συνεχίζει να είναι καλύτερη και με 4 του Χάλδα, τρίποντο του Μαυροζούμη και καλάθι του Τσουμάκου , ανέβασε την διαφορά στους εννιά(16-25). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με κύριους εκφραστές τους Σοφό με 7 πόντους και Παντελάκη με 3 , πλησίασαν στην λήξη του ημιχρόνου 26- 27.

Εξαιρετικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τις Πάπιες που έφτασαν την διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους. Μαυροζούμης και Μαργάνης έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα με 11 και 6 πόντους αντίστοιχα. Για τους Wardogs ξεχώρισε ο Σοφός με 8 πόντους, ενώ Θ. Καρακατσάνης και Παντελάκης μείωσαν στην λήξη της περιόδου 38 – 46.

Δυνατό ξεκίνημα για τους Ducks και στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Μαυροζούμη και καλάθια από Μαργάνη,Χάλδα έστειλαν την διαφορά στους 15(38-53)! Οι Wardogs δεν έδειχναν ιδιαίτερο ζήλο και μείωναν κατά διαστήματα με Παντελάκη(6), Σοφό(5) και Θ. Καρακατσάνη, αλλά το ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω. Η αρμάδα του Ισαακίδη με τον Μαυροζούμη να κάνει απίθανα πράγματα με 8 ακόμα πόντους και τους Καραλουκά, Τσουμάκο και Μαργάνη να βάζουν το λιθαράκι τους, υπέγραψαν την μεγάλη νίκη τους με 52 – 68.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Μαυροζούμης με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Σοφός με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Wardogs είχαν 18 / 33 δίποντα, 3 / 29 τρίποντα, 7/18 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Ducks είχαν 18 / 42 δίποντα, 7 / 24 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Peristéri Wardogs (Μπουργαζάς): Κ. Καρακατσάνης 2, Θ. Καρακατσάνης 8, Μπουργαζάς, Στάικος 5, Σοφός 18(11ρ.), Παντελάκης 19(19ρ.).

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας 6, Τσουμάκος 14(7ρ.), Προφήτης 3(12ρ.), Ισαακίδης 1, Μαυροζούμης 28, Μαργάνης 14(13ρ.), Καραλουκάς 2(5ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Ducks και η άψογη συμπεριφορά των ηττημένων στο τέλος του αγώνα.