05/03/2023
Mandra Heat 8 15 21 21 - 65 -
Αλκοολικός Αστέρας 16 22 10 22 - 70 -

Έριξε λάδι στην φωτιά ο Αλκοολικός!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Αλκοολικός Αστέρας κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος την Mandra Heat με 65-70 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της τετράδας!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλκοολικός Αστέρας, καθώς με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου και 4 πόντους του Παπακωνσταντίνου, προηγήθηκε με 8-16. Ο Διολέτης και ο Μώλος με 4 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Γιάννη και τρίποντα των Αντωνόπουλου - Φουρνογεράκη βρέθηκαν μέχρι και στο +18, 13-31, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 23-38. Την Mandra Heat κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Γιαννακή και οι 5 του Αλεξάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 8 πόντους του Αλεξάκη, 5 του Μώλου και τρίποντα των Γιαννακή - Μπιτζιλέκη, πλησίασαν στο καλάθι, 44-46. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 44-48, διαμόρφωσε για λογαριασμό των κιτρινόμαυρων ο Φουρνογεράκης, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Αντωνόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Mandra Heat συνέχισε την αντεπίθεσή της και με 6 πόντους του Μπιτζιλέκη, 5 του Αλεξάκη και τρίποντο του Διολέτη, προσπέρασε με 60-59, 3:00 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Αλκοολικός Αστέρας παρέμεινε ψύχραιμος και με μεγάλα σουτ των Αντωνόπουλου, Γιάννη και Φουρνογεράκη, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 65-70!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 15/34 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 19/40 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Μώλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 4/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp του Αλκοολικού Αστέρα ο Γιάννης με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/10 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ήταν αλάνθαστος και είχε 1 τάπα.

Mandra Heat (Μώλος): Τσιάβος, Μώλος 11, Αλεξάκης 22 (2), Γιαννακής 10 (2), Διολέτης 9 (2), Μπιτζιλέκης 13 (2)

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 22 (6), Φουρνογεράκης 11 (2), Σκλάβος 2, Γιάννης 15, Παπακωνσταντίνου 8, Τσομπανέλλης 4, Πανταζής 2, Πρωτόπαπας 6, Τσαμακίδης

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Αλκοολικού Αστέρα, όσο και η μεγάλη επιστροφή της Mandra Heat από το -18!