14/10/2020
Φα.Πα. 19 17 19 8 - 63 -
Ball Don't Lie 15 11 13 16 - 55 -

Έριξε στο καναβάτσο την Ball Don't Lie και πήρε το ροζ η ΦΑ.ΠΑ.

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Βasketaki Patra’s Cup, η Φαρμακευτική Πατρών υποδέχθηκε την άκρως ανταγωνιστική Ball don’t Lie. Το παιχνίδι ήταν αντάξιο των προσδοκιών καθώς και οι 2 ομάδες τα έδωσαν όλα! Παρόλα αυτά, η ΦΑ.ΠΑ. με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον ηγέτη της Γεράνιο κέρδισε το παιχνίδι και πήγε σπίτι με το 1ο ροζ της χρονιάς. Το ματς έληξε με σκορ 63-55!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι ομάδες στην 1η περίοδο του αγώνα. Η γηπεδούχος 12αδα με οδηγό τον Χύτα (7) και συνοδηγό τον Μαυρογιάννη (5) δημιούργησε μια διαφορά 2 καλαθιών. Για την Ball don’t Lie 7 πόντους είχε ο «καυτός» Μπέρτσος για το 19-15!

Τους 10 πόντους έφτασε η διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Η ΦΑ.ΠΑ. με άμυνες για σεμινάρια και με σωστά οργανωμένες επιθέσεις έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Γεράνιος που έβαλε 7 πόντους με 2 τρίποντα, 1 εκ των οποίων ήταν goal-foul! Η ομάδα του Μπέλλα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να μείνει σχετικά πίσω στο σκορ. Ο πίνακας στο τέλος του α ημιχρόνου έδειχνε 36-26!

Τα πράγματα δυσκόλεψαν για την αρμάδα του Κακαφώνη στην 3η περίοδο. Οι «φαρμακοποιοί» με ονειρικούς τους Προβίδα και Γεράνιο αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε από την Ball κατά 6 πόντους (+16)! Και οι 2 είχαν από 3 καλάθια. Τα αδέρφια Γασπαράτος προσπάθησαν για την ομάδα τους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Με το +16 να δίνει 1 τεράστιο πλεονέκτημα στους γηπεδούχους, οι 2 ομάδες πάτησαν παρκέ για την τελευταία περίοδο του αγώνα. Αν και η διαφορά ήταν μεγάλη η Ball don’t Lie δεν τα παράτησε λεπτό. Με πάθος και όρεξη για μπάσκετ, η ομάδα του Μπέλλα κατάφερε να μειώσει και να φτάσει μέχρι και στο -4! Σε αυτό συνέβαλλαν ιδιαίτερα οι Πάνος Γασπάρατος (6 πόντοι) και Μαθιούδακης με 3 πόντους και πολλά ριμπάουντ! Το παιχνίδι έληξε με σκορ 63-55 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Γεράνιο να βγαίνει 1ος σκόρερ του αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 34:32 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%), 2/10 τρίποντα (20%) και 4/6 βολές (66,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαθιούδακης με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ (6-8) και μόλις 1 λάθος σε 30:08 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%) και 2/4 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Pharmacy Patras BC είχε 16/36 δίποντα (44,4%), 6/28 τρίποντα (21,4%), 13/25 βολές (52%), 49 ριμπάουντ (12-37), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα,2 κοψίματα και 21 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 16/47 δίποντα (34%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 17/32 βολές (53,1%), 43 ριμπάουντ (16-27), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 16 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ.(Γεράνιος): Μαυρογιάννης 7 (8 ριμπ), Σπανός 7, Μπόχαλης 5, Βαρίτης, Γεράνιος 14 (7 ριμπ, 7 ασίστ), Χύτας 11, Δημογιάννης 6, Προβίδας 10 (8 ριμπ), Κουζούδης 2 (7 ριμπ), Κόκκινος 1.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Μπέλλας 9, Κακαφώνης 1, Μπέρτσος 11, Γασπαράτος Π. 10, Κοσμάς, Κατσιαούνης 4, Βαγενάς 6 (8 ριμπ), Γασπαράτος Μ. 8, Μαθιουδάκης 6 (14 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες μεταξύ των παιχτών της ΦΑ.ΠΑ. αλλά και το πολύ γρήγορο τέμπο του αγώνα!