31/01/2023
Bulldogs 15 12 20 26 - 73 -
Myrmidons BC 8 16 16 22 - 62 -

Έτοιμοι για το ντέρμπι οι Bulldogs!

Σε τροχιά νικών παρέμειναν οι Bulldogs οι οποίοι το βράδυ της Πέμπτης 31 Ιανουαρίου επικράτησαν των Myrmidons με σκορ 73-62. Μπαίνοντας πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο οι Bulldogs κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν στην 4η συνεχόμενη νίκη τους και 9η συνολικά (9-3) και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο επερχόμενο ντέρμπι με τους Alpinists. Από την άλλη οι Myrmidons συνέχισαν με ήττα και βρίσκονται στην «ουρά» της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-12.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο ξεκίνημα, με τον Βασιλάκο λίγο αργότερα να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 11-8. Ο Λούβαρης από νωρίς είχε δείξει τις προθέσεις του και σε συνεργασία με τον Βασιλάκο έφεραν τους Bulldogs στο +7, με το 15-8 να είναι και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν το δίδυμο των Bulldogs που τους έκανε ζημιά στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 21-12. Ο Καλόσακας με τρίποντο έδωσε λύση στην ομάδα του, όμως η απάντηση ήταν άμεση από τους Απέργη και Γεωργόπουλο, οι οποίοι εκτέλεσαν πίσω από τα 6,75 για το 27-15. Βενέτης και Καλόσακας έβγαλαν αντίδραση από την πλευρά των Myrmidons, οι οποίοι μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου είχαν πλησιάσει στο 27-24.

Οι Myrmidons μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και σε ένα καλό δικό τους διάστημα έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα, με τον Βενέτη να εκτελεί από το τρίποντο και να γράφει το 33-33. Οι φιλοξενούμενοι έφταναν ως εκεί, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα. Λούβαρης και Βασιλάκος ανέλαβαν δράση ξανά για τους Bulldogs και γρήγορα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +9 (47-38). Το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Myrmidons ήταν να μειώσουν σε 47-40 με τον Γαββάρη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό των δύο ομάδων, οι οποίες συνολικά πέτυχαν 48 πόντους! Μία τελευταία «ζαριά» είχε απομείνει για τους Myrmidons και ενώ πλησίασαν στο -2 (47-45), είδαν και πάλι τους αντιπάλους τους να βγάζουν αντίδραση και να ξεφεύγουν, με τους Λούβαρη και Γεωργόπουλο να «χτυπούν» την αντίπαλη άμυνα και να διαμορφώνουν το 54-46. Οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη και γρήγορα η διαφορά έφτασε στο +14 με το σκορ στο 66-52. Με λίγα λεπτά να απομένουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όλα πλέον είχαν κριθεί και έτσι οι Bulldogs έφτασαν στη νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 73-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Λούβαρης με 23 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλόσακας ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Οι Bulldogs είχαν 25/56 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/12 βολές και 40 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Myrmidons είχαν 17/58 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 4/8 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Bulldogs (Απέργης): Βασιλάκος 19(3ρ.), Λούβαρης 23(6ρ.), Απέργης 12(8ρ.), Γεωργόπουλος 10(10ρ.), Γαλάνης 2(7ρ.), George 4(4ρ.), Διαμάντης 3(2ρ.)

Myrmidons (Πετρόπουλος): Γαββάρης 6(12ρ.), Βενέτης 15(7ρ.), Κασκινάς 4(2ρ.), Πετρόπουλος, Ψύκος 13(7ρ.), Φώσκολος, Καλόσακας 24(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαζαν οι Bulldogs κάθε φορά που οι αντίπαλοί τους πλησίαζαν στο σκορ.