25/11/2019
Pressof BC 13 21 21 10 - 65 -
Χαρμάνι Milano 13 15 15 14 - 57 -

Έσκασαν τα πρώτα χαμόγελα στην Pressof!

Την πρώτη της νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League πήρε χθες το βράδυ στο Περιστέρι η Pressof, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησε σχετικά εύκολα της Χαρμάνι Μιλάνο με 65-57 , τηρώντας την παράδοση που την φέρνει να μην χάνει από την παρέα του Καρέλλου.

Η Χαρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, καθώς με 6 πόντους του Μανούρη, 4 του Μπιμπλή και τρίποντο του Καρέλλου, προηγούταν με 3-11, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με τρίποντες βόμβες των Νομικού, Τσιλιώνη, Τσορτού και Μακαρίτη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13!

Μέχρι 2:30 για την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν σε θέση οδηγού με 25-28, με τον Μπομπότη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Τάγκα να προσθέτει 3. Η Pressof, όμως, έτρεξε 9-0 σερί και με δράστες τους Μπαλάσκα (6π), Νομικό (3π), Τσιλιώνη (3π) και buzzer beater τρίποντο του Κρασσά από το κέντρο, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 34-28!

Μια επανάληψη της δεύτερης περιόδου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Μπαλάσκα να χτίζει διψήφια διαφορά 12 πόντων, 55-43, χάρη σε 5 πόντους του Μακαρίτη, 4 του Παραρά, άλλους τόσους του Μανίσαλη, τριποντάκι του Νομικού και έμμεσο τρίποντο του Τσορτού. Τους Μιλανέζους προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φράγκος (6π), Μπιμπλής (5π) και Μπομπότης (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 55-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof κλείδωσε γρήγορα τη νίκη, όταν και βρέθηκε στο +20, 65-45, φτάνοντας τελικά στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με 65-57, έπειτα από τρίποντο του Νομικού και 3 πόντους του Παραρά. Το μόνο που κατάφερε στα τελευταία λεπτά η Χαρμάνι Μιλάνο ήταν να μαζέψει την διαφορά στους 8, 65-57 με τους Φράγκο και Μπιμπλή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 3/13 βολές, 16/42 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/13 βολές με την σειρά τους, 18/51 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν μόλις 5 λάθη.

Mvp για την Pressof ο Μανίσαλης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μπομπότης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/5 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 6 (2), Μπαλάσκας 6, Τσορτός 6 (1), Μανίσαλης 8, Νομικός 12 (4), Κρασσάς 3 (1), Καραντζιάς 2, Μακαρίτης 12 (2), Παραράς 10

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας): Φράγκος 13 (3), Τάγκας 3, Μανούρης 8, Πυρλής 4, Μπομπότης 12, Μπιμπλής 14 (2), Καρέλλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες, με σωστές επιλογές, χωρίς βιασύνες και λίγα λάθη!