06/01/2020
Pink Panthers 17 13 17 4 5 56 -
Friends 9 19 11 13 7 58 -

Εσκινάζης for the win!

Με τον Ντάννυ Εσκινάζη, να σημειώνει τρίποντο νίκης λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, οι Friends πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη κόντρα στους Pink Panthers με 58-56.

Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Βενάρδου μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και με τους Κοντό και Μοσκιού να σημειώνουν από 4 πόντους, προηγήθηκαν με 17-8. Για τους Friends, που είχαν ξεκινήσει αρκετά μουδιασμένα το παιχνίδι, από 2 πόντους σημείωσαν οι Μπρεδάκης, Εσκινάζης, Πουλόπουλος και Μεγρέμης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Friends με τις σωστές οδηγίες του Λευτέρη Τσαλαβούτα βελτιώθηκαν και σε άμυνα και σε επίθεση και με ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 (Μπρεδάκης, Νέτσης και Σχοινοπλοκάκης) έτρεξαν ένα επιμέρους 19-13 και κατάφεραν να μειώσουν στους 3 πόντους, 30-27 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Panthers, 6 πόντους έβαλε ο Κοντός, ενώ 5 πρόσθεσε ο Τανταρούδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα ήταν ίδια με αυτή της πρώτης περιόδου. Οι Pink Panthers, μπήκαν πιο δυνατά και διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, αυξάνοντας μάλιστα και την διαφορά τους, στους 9, 47-38. Αραμπατζής από την μία με 8 πόντους και Νέτσης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε ξεκάθαρα Pink Panthers, οι οποίοι με σχετική ευκολία θα λέγαμε, κρατούσαν το προβάδισμα και την νίκη στα χέρια τους. Ωστόσο, οι Friends, με 3! διαδοχικά τρίποντα, 1 του Σχοινοπλοκάκη και 2 του Νέτση κατάφεραν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με το σκορ στο 51-51. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν όπως ήταν λογικό χέρι-χέρι στο σκορ. Οι Pink Panthers, προηγήθηκαν με 56-55, όμως ο άστοχος για τα δεδομένα του, Ντάνυ Εσκινάζης με τρίποντο μαχαιρία λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έβαλε μπροστά και χάρισε την νίκη στους Friends με 58-56.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κωνσταντίνος Μπρεδάκης με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Αραμπατζής με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 26/65 εντός πεδιάς, 3/13 τρίποντα και 5/13 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/71 εντός πεδιάς, 8/37 τρίποντα και 0/6 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα.

Pink Panthers(Βενάρδος): Φλώρος 3, Ντζόγιας 9, Ταραντούδας 7, Μοσκίου 6, Λύτρας 8, Αραμπατζής 13, Βενάρδος, Μαυρογονάτος, Λουκόπουλος, Κοντός 10.

Friends (Τσαλαβούτας): Οββαδίας 4, Τσαλαβούτας, Μπρεδάκης 9, Εσκινάζης 9, Μεγρέμης 12, Νέτσης 11, Πουλόπουλος 12, Dom, Σχοινοπλοκάκης 11.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Friends!

Τι δεν μας άρεσε: Η κατάρρευση των Panthers, που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.