08/10/2023
Kill Beer 8 10 15 18 - 51 -
Collectors 18 13 12 24 - 67 -

Έσπασαν την κατάρα της πρεμιέρας οι Collectors !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Collectors ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Evolution League, επικρατώντας της Kill Beer με 51-67. Μεγάλη εμφάνιση από τους Κ. Αναστόπουλο και Γιάννη Κούδα, με τους Συλλέκτες να δείχνουν έτοιμοι για δυνατή εκκίνηση στη σεζόν, αντιθέτως με ό,τι συνέβη τις προηγούμενες χρονιές.

Η ομάδα του απόντα Αγγελομάτη μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο κλειστό του Κολωνού, χτίζοντας γρήγορα διψήφια διαφορά με καλάθια των Κούδα (9π.), Σαβέριου (4π.), Κ. Αναστόπουλου (3π.) και Κυριάκου (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Kill Beer στα πρώτα λεπτά, με τον Μπογέα (5π.) να κρατά όρθια την ομάδα του. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Kill Beer ήταν πιο πολύφωνη επιθετικά, όμως οι Collectors παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, διευρύνοντας έτσι το υπέρ τους προβάδισμα και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +13. Σκορ ημιχρόνου, 18-31.

Μετά την ανάπαυλα η Kill Beer επιχείρησε να αντεπιτεθεί. Με επιμέρους 15-12 και πρωταγωνιστές τους Μπογέα (8π.), Καρέλο (3π.), Κοτσομύτη (2π.) και Ναλμπαντούδη (2π.) οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Κούδας (7π.) - Κυριάκου (4π.) επέτρεψε στους Collectors να παραμείνουν σε θέση οδηγού με διψήφιο προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε αισθητά. Η Kill Beer πάλεψε για την ανατροπή, όμως κάθε φορά που πλησίαζε οι Collectors είχαν τη λύση. Το επιθετικό κρεσέντο του Κ. Αναστόπουλου στα τελευταία λεπτά του αγώνα σφράγισε οριστικά τη νίκη για τους Collectors, οι οποίοι φαίνεται πως θα μας απασχολήσουν αρκετά τη φετινή σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 16/49 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Collectors είχαν 24/62 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κούδας με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/16 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπογέας με 22 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Παντελόπουλος) : Καρέλος 7, Κοτσομύτης 4, Κουτσιούκης, Μπογέας 22 (5), Ναλμπαντούδης 2, Παντελόπουλος 2, Τουργέλης, Τσελίκης 7, Τσοκαντάς 7.

Collectors (Αναστόπουλος) : Αναστόπουλος Κ. 21 (1), Αναστόπουλος Π. 4, Κούδας 20, Κυριάκου 8, Λαγός, Σαβέριος 9 (1), Σκαμάγκος 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.