23/10/2019
West Kings 18 19 15 17 - 69 -
ReTirees 15 15 16 16 - 62 -

«Έσπασαν» την παράδοση οι West Kings!

Τέλος στις… πελατειακές σχέσεις απέναντι στους ReTirees έβαλαν την Κυριακή το βράδυ στο ΓΣΠ οι West Kings, αφού για την 6η αγωνιστική της Elite επικράτησαν με 69-62.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τους «Βασιλιάδες» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να προηγούνται με 18-15 χάρη στα καλάθια των Κυρμίζογλου, Πεζούλα, Παπακωνσταντίνου και Φωτόπουλου. Οι «Συνταξιούχοι» στηρίχθηκαν στις ικανότητες του Κατιάκου και στο μακρινό σουτ του Σαρρή.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι και με την είσοδο των Κωστούλα και Αντωνόπουλου το παρκέ, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (28-28). Οι West Kings ωστόσο, επανέφεραν την… τάξη στα τελευταία λεπτά και με συνεχόμενους πόντους του Δακουτρού, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 37-30 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη παρουσιάστηκε στην επανάληψη η ομάδα του Μαρφαντά. Με το δίδυμο Σταυρούλη – Δακουτρού να βγαίνει μπροστά και να τραβάει το… κουπί στην επίθεση, οι «κίτρινοι» όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας (44-30) στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια. Πήραν σκορ από τους Στόλη, Πλεξουσάκη και Τσάντζαλη και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν στο 30’ σε 50-46.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι γηπεδούχοι έχοντας πλάνο στο παιχνίδι τους, συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» το αντίπαλο καλάθι με τους Δακουτρό και Πεζούλα, διατηρώντας εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα. Οι ReTirees το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους χάρτη στα καλάθι των Σαρρή, Κατιάκου και Στόλη. Το τελικό σκορ ήταν 69-62 με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον 4-2 ρεκόρ.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Σταυρούλης με 17 πόντους (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κατιάκος με double double και 19 πόντους (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/34 δίποντα (58,8%), 7/23 τρίποντα (30,4%) και 8/15 βολές (53,3%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/44 δίποντα (38,6%), 6/25 τρίποντα (24%) και 10/19 βολές (52,6%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

West Kings (Μαρφαντάς): Παπακωνσταντίνου 3 (1), Κυρμίζογλου 6, Κελαρίου, Πεζούλας 16 (3), Τσεμπέρης 2, Χριστοδούλου, Δακουτρός 15 (1), Καραγκούνης, Καραγιάννης 2, Φωτόπουλος 8, Σταυρούλης 17 (2)

ReTirees (Σαρρής): Κωστούλας 8, Αντωνόπουλος 2, Σαρρής 9 (2), Γιαμαίος 8 (2), Κατιάκος 19 (1), Τσάντζαλης 3 (1), Στόλης 2, Πλεξουσάκης 11

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν για τη νίκη οι West Kings καθώς και η συνολική τους απόδοση.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τον Κατιάκο, οι υπόλοιποι ReTirees κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.