06/12/2021
Athens Pistols 33 11 16 - - 60 -
Pan Car 18 12 12 - - 42 -

Έσπασαν το αήττητο της Pan Car, οι Athens Pistols.

Οι Athens Pistols έκαναν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καλύτεροι και στις τρεις περιόδους που κράτησε ο αγώνας( Έμεινε με έναν παίχτη η Pan Car λόγω τραυματισμών και φάουλ) και επικράτησαν άνετα με 59-42.

Απίθανοι Athens Pistols εμφανίστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση με 33 πόντους. Ο Μπαλωμένος ήταν οδηγός με τους Φασουλάκη με 10, Καρνάβα και Ρήγα με 7 πόντους αντίστοιχα να βομβαρδίζουν ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, η Pan Car , έβρισκε λύσεις κυρίως με 7 πόντους του Πρίφτη και 6 του Κονταξή, αλλά έμενε στο – 15 (33– 18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να κρατούν την υπέρ τους διαφορά(44-30). Ο Φασουλάκης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με 9 ακόμα πόντους να προσθέτει στον λογαριασμό του, ενώ για τους φιλοξενούμενους Φούκος με 5 και Κονταξής με 4 έδιναν κυρίως λύσεις στην ομάδα τους.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Pan car αν και έπαιζε με τέσσερις παίκτες μείωσε την διαφορά με τον Σπανό να βάζει 7 πόντους και τον Ντέμο να προσθέτει ένα τρίποντο(46-40) αλλά στην συνέχεια έμειναν από δυνάμεις και παίκτες.Οι Athens Pistols πάτησαν για λίγο το γκάζι κυρίως με Κόκκαλη και Μπαλωμένο να δίνουν λύσεις στην επίθεση,ξέφυγαν στο σκορ και με την φιλοξενούμενη ομάδα να μένει με ένα παίχτη στο παρκέ, πήρε το ροζ φύλο με τελικό αποτέλεσμα το 60-42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Φασουλάκης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Κονταξής με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι Pistols είχαν 20 / 39 δίποντα, 3 / 11 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Pan Car είχε 12 / 36 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 8(7ασιστ), Καρνάβας 10, Δαλίτσικας 2, Ρήγας 9, Κόκκαλης 4, Σάρρας 4(12ρ.), Φασουλάκης 23(8ρ.).

Pan Car(Πρίφτης): Φούκος 4, Πρίφτης 7, Σπανός 11, Χιουτακάκος 7, Ντέμος 3(6ρ.), Κωφός (7ρ.), Κονταξής 10.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο των Athens Pistols!