25/11/2023
Puronto Raptors 14 15 9 16 - 54 -
Slam Ducks 21 18 8 24 - 71 -

Έσπασαν το αήττητο των Raptors οι Slam Ducks!

Το παιχνίδι ήταν από το πολύ ξεκίνημά του φοβερό και τρομερό, με καταιγισμό τριπόντων από Καραλουκά, Προφήτη (2) και Σαφρά (2), με τον Μπόλτσα από την άλλη να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρει, καθώς οι Ducks... ξεχνούσαν να επιστρέψουν γρήγορα πίσω, με το δεκάλεπτο όμως να τους βρίσκει μπροστά με 14-21. Ο Ουζουνίδης είδε τον Κουλούρη να τον σιγοντάρει επιθετικά, με τον ψηλό των Raptors να κινεί τα... νήματα στο επιθετικό μισό, μειώνοντας και κάνοντας το παιχνίδι όσο πιο αμφίρροπο γίνεται, καθώς έκλεισε στο 29-39 για Ducks!

Πήρε από το χέρι τα "Παπάκια" ο Σαφράς στην τρίτη περίοδο, με τους Puronto Raptors να δυσκολευονται πολύ να βρουν σκορ από την άλλη, με τον Μπότσα κυρίως με... κλεφτοπόλεμο να σκοράρει και να έχει τη βοήθεια του Ουζουνίδη πριν το τέλος της περιόδου, η οποία έκλεισε στο 38-47 για Ducks! Η παρέα του Ισαακίδη ήθελε πολύ τη νίκη, ήθελε πολύ να είναι εκείνη που θα σπάσει το αήττητο των Raptors και τα κατάφερε, με το τελικό σκορ να είναι το 54-71!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Προφήτης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα λάθος. Από τους Raptors ξεχώρισε ο Γιάννης Κατής με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 23/51 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/9 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/32 δίποντα, 14/38 τρίποντα, 3/8 βολές, 32 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 5 λάθη.

Puronto Raptors (Κατής): Κουλούρης 8, Μπελάλης, Μπότσας 15, Μένεγος 2, Ουζουνίδης 19 (14ριμπ.), Ιορδάνου, Κατής 10.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαφράς 24, Χάλδας 5, Προφήτης 14, Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 8, Τσουμάκος 11, Γιαδαράκης 2, Καραλουκάς 5.

Τί μας άρεσε: Όποιο... παπάκι πάτησε παρκέ σκόραρε!