03/11/2022
Reptors 17 17 11 18 - 63 -
L' Ovelha Negra 15 10 9 11 - 45 -

Έσπασαν το ρόδι δια χειρός Δόβα οι Rapetors!

Στη Basketaki Arena για τη δεύτερη αγωνιστική, οι Rapetors παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πραγματοποίησαν τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκαν της L’Ovelha Negra με σκορ 63-45 .

Οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης βρήκαν τους φιλοξενούμενους να ηγούνται στο σκορ, 2-5 και 4-8, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πετυχαίνοντας δεκατρείς αναπάντητους πόντους, 8-17, για να έρθει η παρέα του Γρηγορόπουλου και με ένα υπέρ της σερί 0-7 να κλείνει τη περίοδο στο μείον δύο, 17-15. Ο Παπαγεωργίου πέτυχε 6 πόντους, ενώ 7 είχε ο Καλούδης .

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου τα καλάθια των Γρηγορόπουλου(2π) και Καπογιάννη(2π) έβαλαν μπροστά τη Negra, οι Rapetors με όπλο την άμυνα τους , αλλά και τους Σακελλαρόπουλο(2π), Δόβα(2π), Βαγγέλη Κορρέ(2π) και Παπαγεωργίου(2π) να αναλαμβάνουν δράση ανέκτησαν τα ηνία με βραχεία κεφαλή, 24-23, ενώ πραγματοποιώντας εκπληκτικό φίνις, 10-2, έκλεισαν το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 34-25 . Ο Δόβας πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Καπογιάννης είχε 3  .

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, 36-27, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δώδεκα, αλλά και στους δεκατέσσερις πόντους, 39-27 και 43-39, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει το υπέρ τους 45-34 . Ο Καίσαρης πέτυχε 4, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γρηγορόπουλος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Δόβα να συνδέεται με χαρακτηριστική ευκολία έξω από τη γραμμή των 6.75 πραγματοποίησαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 63-45.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Δόβας με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι Rapetors είχαν 15/28 δίποντα, 17/41 τρίποντα, 6/21 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 8/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 14 κλεψίματα και 11 λάθη .

Rapetors(Πατσουράκης): Αντωνόπουλος 2, Δόβας 19, Κάππος 2, Καίσαρης 4, Κορρές 13, Παπαγεωργίου 9, Παπανικολάου 12, Πατσουράκης, Σακελλαρόπουλος 2 .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος) : Γρηγορόπουλος 7, Καλούδης 11, Καπογιάννης 5, Κλεφτογιάννης 2, Λη Κεν 6, Λυμέρης.

Τι μας άρεσε : Ο Μάριος Δόβας, ο οποίος με τέτοιες εμφανίσεις, αργά η γρήγορα, θα ταξιδέψει για άλλες πολιτείες!