08/10/2022
Γιουγκοπιάστηκα 15 13 22 7 - 58 -
Chicken Nuggets 10 16 20 15 - 62 -

Έσπασαν το ρόδι με ανατροπή, οι Chicken Nuggets!

Το μεσημεράκι του Σαββάτου, 8 Οκτωβρίου, στο Athens Sports Hall, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αλλά με πάρα πολύ ωραίο θέαμα, οι Chicken Nuggets αν και έχαναν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ακόμα και με 10 πόντους πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του, έφτασαν σε μία τρομερή ανατροπή στο τέλος, παίρνοντας την νίκη γοήτρου με 58 – 62.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και την Γιούγκο να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων(15-10). Πουριέζης και Τσάνταλης είχαν την μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα, με 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καρακαϊδός με 4 πόντους.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν προς στιγμήν το ματς κυρίως με τρίποντα από Μουχλιανίτη(2) και Α. Ανδριόπουλο(2), όμως η Γιουγκοπιάστηκα με τον Τσάνταλη να τραβάει το κουπί με 8 πόντους και βοήθειες από Παπαγεωργίου, Πουριέζη και Κωσταρίδη, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 29 – 26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ωραίο της αναμέτρησης, με υψηλό επιμέρους σκορ (22 – 20) και την Γιουγκοπιάστηκα να κρατάει προβάδισμα με 51 – 46. Ο Ψαρρός έκανε πράγματα και θαύματα στην επίθεση με 10 πόντους, με τον Τσάνταλη να έρχεται από κοντά με 5, ενώ για τους Nuggets, πρώτο βιολί ήταν ο εξαιρετικός Α. Ανδριόπουλος με 8 πόντους, με Καρακαϊδό,Μουχλιανίτη και Β.Ανδριόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Πατάγια να βάζει 4 πόντους και τον Παπαγεωργίου να προσφέρει ένα δίποντο, ανέβασαν την διαφορά στους 10. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Nuggets έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 0 – 15. Mε τον Α.Ανδριόπουλο να ειναι ασταμάτητος με 6 και τον Μουχλιανίτη να βάζει τα κρίσιμα, έφτασαν στην ανατροπή με 58-62!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Ανδριόπουλος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τσάνταλης με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 18/39 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Οι Nuggets είχαν 18/46 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαγεωργίου): Κώσταρίδης 5, Παπαγεωργίου 7(7ρ.), Πατάγιας 7(11ρ.),Πουριέζης 7(9ρ.), Τσάνταλης 17(12ρ.), Ψαρρός 15.

Chicken Nuggets (Β.Ανδριόπουλος ): Α. Ανδριόπουλος 23(13ρ.), Β. Ανδριόπουλος 5(7ρ.), Καρακαϊδός 12(15ρ.), Μουχλιανίτης 18, Μπακογιάννης 4, Παππάς.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των παικτών και το συγκλονιστικό φινάλε του παιχνιδιού.