03/06/2022
Space Jam 8 7 14 16 - 45 -
Pourangers BC 24 14 19 6 - 63 -

Έσπασαν το ρόδι με μπασκετάρα οι Pourangers!

Στην All Star Arena  για τη Summer Development 2  League  , οι Pourangers πραγματοποίησαν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση  , καθώς η Space Jam  υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 45-63 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θωμά Δραγάνη , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδόπουλο  να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 2-9 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-15 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας διαφορά δώδεκα πόντων , 8-24  . Ο Παπαδόπουλος πέτυχε 6 πόντους , ενώ 5 είχε ο Ιγγλέζος    .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Pourangers με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Άκη και Δημήτρη Μαρκόπουλο να αναλαμβάνουν δράση άνοιξαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους εικοσιπέντε πόντους , 13-38 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 15-38 υπέρ των φιλοξενουμένων . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Δημήτρης Μαρκόπουλος με 4 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ιγγλέζος είχε 5   .

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μαρκόπουλος και η παρεα του συνέχισαν με το ποδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των είκοσι οκτώ πόντων , 29-57    . Ο Μπούτσης  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Ιγγλέζος είχε 11  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Pourangers να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση   με σκορ 45-63  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 10 πόντους , 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Ιγγλέζος είχε 26 πόντους , 7 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο  .

Οι Pourangers είχαν 16/33 δίποντα , 8/25 τρίποντα  , 7/11 βολές ,  45 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 7 κλεψίματα και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/51 δίποντα , 2/15 τρίποντα , 5/8 βολές , 35 ριμπάουντ , 3 ασίστ ,  4 κλεψίματα   και 7 λάθη .

Space Jam (Γιακουμής) : Γιακουμής 2 , Κολεογλου 2 , Μαυροσκότης 2 , Πέτσας 3 , Παπαχαρίσης 6 , Ερρίπης , Ιγγλέζος , Τράντας 4 .

Pourangers(Γεώργιόπουλος): Παπαδόπουλος 6 , Γεωργιόπουλος , Στρατόπουλος , Μπούτζης 3 , Άγγελος Μαρκόπουλος 18 , Κασίμης 10 , Δραγάνης 10 , Δημήτρης Μαρκόπουλος 9 , Μπούτσης 7   .

Τι μας άρεσε : Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των νικητών καθολη τη διάρκεια της αναμέτρησης!