02/11/2020
Athens Bucks 7 7 17 14 - 45 -
Ιχώρ 10 13 9 6 - 38 -

Έσπασαν το ρόδι οι Athens Bucks!

Στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Athens Bucks πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη , καθώς έκαμψαν την αντίσταση του Ιχώρ με 45-38 .

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Γιάννη Σπύρου καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης , καθώς  έκλεψε μπάλες , μάζεψε ριμπάουντ και πέτυχε πόντους στα πλέον κρίσιμα χρονικά σημεία του παιχνιδιού, οδηγώντας την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους παίκτες του Αλέξανδρου Μπάστα , αφού βρέθηκαν να προηγούνται , 2-8 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 7-10 . Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Λευτέρης Στάμαργας με πέντε πόντους , ενώ από τους Bucks o Σπύρου είχε τέσσερις .

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εξακολουθήσαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ , αυξήσαν τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους , 10-25 , με τον ήχο λήξης από τη κόρνα της γραμματείας να τους βρίσκει μπροστά με 14-24 . Ο Χρήστος Ευαγγέλου πέτυχε τέσσερις πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Βασίλης Φωτεινός είχε πέντε .

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει , καθώς οι Αthens με ένα εκπληκτικό σερί 5-15 έφεραν  το παιχνίδι στα ίσα ,29-29 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει ένα πόντο πίσω με σκορ 31-32 . Ο φοβερός και τρομερός Γιάννης Σπύρου πέτυχε εφτά πόντους σε αυτό το διάστημα , ενώ ο Στάμαργας είχε πέντε .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ , πέτυχαν μεγάλης σημασίας καλαθιά και με ένα επιμέρους 11-2 βρέθηκαν να προηγούνται, 42- 34 , με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 . Από την άλλη, οι παίκτες του Αλέξανδρου Μπάστα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά  που είχαν δημιουργήσει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης , με αποτέλεσμα να χάσουν με πανομοιότυπο τρόπο το παιχνίδι.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Σπύρου με 15 πόντους , 10 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 1 ασίστ , ενώ από τους φιλοξενούμενους Λετυτέρης Στάμαργας είχε 12 πόντους , 3 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Athens Bucks είχαν συνολικά 11/43 δίποντα , 4/17 τρίποντα , 11/18 βολές , 49 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 12 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/35 δίποντα , 3/27 τρίποντα , 7/20 βολές , 46 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 8 κλεψίματα , ,2 κοψίματα και 14 λάθη.

Athens Bucks(Αμανατίδης) : Ζώταλης 4 , Κοτόπουλος 1 ,Φώτης Σπυριδώνης 11 , Πώπτσιος , Θανάσης Σπυριδώνης 3 , Αμανατίδης , Φωτεινός 7 , Ντάντουλας 2 , Σπύρου 15 .

Ιχωρ(Μπάστας) : Κολοκυθάς , Πιτσικάλης 3 , Στάμαργας 12 , Πετρίδης 2 , Σταμάτης , Νάζος 4 , Ευαγγέλου 3 , Βλάχος 8 , Λεβέντης 4 , Γαλανάκης .

Τι μας άρεσε : H αγωνιστική συμπεριφορά των γηπεδούχων , που παρ’ όλο βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να πάρουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα .