23/06/2020
Athens Super Sonics 17 8 10 13 - 48 -
Slam Ducks 4 8 7 15 - 34 -

Έσπασαν το ρόδι οι Athens Super Sonics!

Το βράδυ της Δευτέρας 23, Ιουνίου στο κλειστό του Μενιδίου, οι Athens Super Sonics πήραν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς επικρατώντας σχετικά εύκολα με 48 – 34 των γεμάτων απουσιών Slam Ducks!

Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων ήταν η βάση για την επικράτηση τους. Δέχτηκαν μόνο δύο καλάθια από Μπουτεράκο και Μαυροζούμη, ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Βουράκη(6) και βοήθειες από Φιλιόπουλο, Μανώλια, Δεγγεστίνο και Αθανασάκο πήραν προβάδισμα με 17– 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πάπιες προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς με Μπουτεράκο και Μαυροζούμη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, ενώ οι Σόνικς με 4 πόντους του Δεγγεστίνου και καλάθια από Βουράκη και Μανώλια πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25 – 12.

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο και με Καραλουκά, Μαυροζούμη και Σαραγά μείωσαν 27 – 19.Στην συνέχεια όμως οι Σουπερσόνικς με 4 πόντους του Αθανασάκου και βοήθειες από Κορδάτο , Βουράκη και Μανώλια εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 16(35-19).

Ο Μαυροζούμης με 6 πόντους προσπαθούσε να κρατήσεις στο ματς τους Ducks στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι που είχαν πάρει φόρα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αθανασάκο με 8 πόντους και δίποντα από Δεγγεστίνο και Μανώλια έγραψαν το 47 – 25.Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά καθώς μία βολή του Βουράκη από την μία και Μαυροζούμης, Προφήτης και Καραλουκάς από την άλλη υπέγραψαν το τελικό 48 – 34.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ο Γιάννης Μανώλιας με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μαυροζούμης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Super Sonics είχαν 21 – 53 δίποντα, 1 – 5 τρίποντα, 3 – 10 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Ducks είχαν 10 – 37 δίποντα, 2 – 15 τρίποντα, 8 – 12 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Athens Super Sonics(Χ.Δεγγεστίνος): Θ. Δεγγεστίνος 10(7ρ.), Φιλιόπουλος 3 (4κλ.), Κορδάτος 2 (3ασ.), Μανώλιας 9(11ρ.), Παπαμακάριος, Βουράκης 11 (8ρ.), Χατζηλάκος, Αθανασάκος 13 (10ρ.).

Slam Ducks(Ισαακίδης ):Σαραγάς 2, Μπουτεράκος 6(7ρ.), Προφήτης 3(14ρ.), Ισαακίδης, Μαυροζούμης 19(7ρ.), Μαργάνης, Καραλουκάς 4.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Σόνικς στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.