14/11/2019
Elitήριοι by pinguin.gr 12 10 12 11 - 45 -
Milwaukee Sucks 15 19 9 13 - 56 -

Έσπασαν το ρόδι οι Milwaukee Sucks!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Master League πανηγύρισαν το βράδυ της Τετάρτης στον Κολωνό οι Milwaukee Sucks, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησαν σχετικά εύκολα των Elitήριων με 45-56, αφήνοντάς τους στην τελευταία θέση.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Milwaukee Sucks να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 4 πόντους του Καπετανάκη και τρίποντα των Διαμάντη, Φωτόπουλου και Παγούνη, προηγήθηκαν με 12-15. Ο Κωνσταντινάκος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, με τους Πατωνίδη και Λόζο να συνδράμουν 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ροϊδόπουλου ανέβασε στροφές και με πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν οι Νικολάκης (5π), Σαμιωτάκης (4π), Διαμάντης (3π) και Καπετανάκης (3π), πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 22-34! Ο Κωνσταντινάκος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης του με ακόμη 6 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Λόζος και Λαγωνικάκος.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Elitήριους να προσπαθούν να πλησιάσουν τον αντίπαλο, ρίχνοντας τελικά την διαφορά στους 9, 34-43, με τον Καρδάση να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση πετυχαίνοντας 7 πόντους. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού με ικανοποιητική διαφορά σε εκείνο το διάστημα οι Γκολφινόπουλος (3π), Νικολάκης, Καπετανάκης και Σαμιωτάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 34-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με τους Γανέλη (6π), Φωτόπουλο (3π), Νικολάκη και Σαμιωτάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 45-56. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι  Ρηγόπουλος και Κωνσταντινακος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/35 βολές, 16/47 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/16 βολές, 17/42 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ρηγόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Milwaukee Sucks ο Σαμιωτάκης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος 4, Λόζος 6, Πατωνίδης 3, Ρηγόπουλος 5, Παναγιωτόπουλος, Καρδάσης 8, Κωνσταντινάκος 19 (1)

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Φωτόπουλος 8 (1), Πετρόπουλος 2, Σαμιωτάκης 8, Νικολάκης 9, Γανέλης 8, Παγούνης 3 (1), Διαμάντης 6 (2), Καπετανάκης 6, Γκολφινόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο μέρος των Milwaukee Sucks, σημείο που τους έδωσε σαφές προβάδισμα για την νίκη!