23/09/2019
Beer Team 13 14 8 9 - 44 -
Pourangers BC 12 6 17 12 - 47 -

Έσπασαν το ρόδι οι “Παππούδες”!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 11 πόντους, 27-16, οι Pourangers με όπλο το καλό δεύτερο ημίχρονο τους, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 44-47 επί της Beer Team για την δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του κυπέλλου, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Beer Team στο ξεκίνημα της συνάντησης, παίρνοντας δύο φορές προβάδισμα 5 πόντων, 9-4 & 13-8, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 13-12, χάρη σε 5 πόντους του Θεοδοσόπουλου και 4 του Ανδρέα Μαυράκη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Παντελεάκης και Σταυρόπουλος με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μάριου Μαυράκη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της, έφτασε μέχρι και στο +11, 27-16, με τους Συμιακάκη και Στουπάκη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 3 πόντους ο καθένας. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 27-18, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Pourangers ο Μπουρίτης, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Γεωργιόπουλος – Σταυρόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Παππούδες επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο ματς και με 17-8 επιμέρους σκορ, ισοφάρισαν σε 35-35, έπειτα από 8 νέους πόντους του Σταυρόπουλου, 4 του Μπουρίτη και τρίποντο του Πιστεύου. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντες βόμβες έβαλε ο Συμιακάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 35-35!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, οι Pourangers κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να φτάσουν στη νίκη με 44-47, με τον Σταυρόπουλο να βγάζει το φίδι από την τρύπα με 6 πόντους και τον Πιστεύο να βάζει τεράστιο τρίποντο. Δεν μπόρεσε η Beer Team να κάνει την ανατροπή στο φινάλε, με τους Τζατζαράκη και Μεταξά να έχουν από 3 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 10/36 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/14 βολές, 16/47 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος της Beer Team ο Μεταξάς με 5 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 1/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Pourangers ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 7/19 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 4, Νεραντζής, Κρεκούκης 4, Θεοδοσόπουλος 10 (1), Γρατσίας 2, Τζατζαράκης 3, Μεταξάς 5, Στουπάκης 3 (1), Συμιακάκης 11 (3), Ζελάγια 2

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Πιστεύος 6 (2), Γαλάτης, Σταυρόπουλος 20, Παταριάς, Παπαβασιλείου, Μπουρίτης 8, Γεωργιόπουλος 3, Στρατόπουλος, Μπούτζης, Παντελεάκης 10

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Pourangers στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας ότι πίστευαν στην ανατροπή!