19/12/2019
Pink Panthers 10 13 17 17 - 57 -
Cosa Nostra 14 13 11 11 - 49 -

Έσπασαν το ρόδι οι Pink Panthers!

Το βράδυ της Τετάρτης 18, Δεκεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα ματς γεμάτο εναλλαγές στο σκορ , οι Pink Panthers μετά από έξι αγωνιστικές κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν επικρατώντας με 57 – 49 της Cosa Nostra.

Δυνατό ξεκίνημα στο ματς έκανε η Cosa Nostra και προηγήθηκε 0 – 6 με Μπρούστα, Β. Καμπουράκη και Κόλλια. Οι Pink Panthers απάντησαν με δικό τους 8 – 0 με Τανταρούδα(5), Τζόγια και Κοντό, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Κόλλια και τρίποντο του Γονιδάκη έκαναν το 8– 11. Κοντός από τη μία και Βαρδάκης με τρίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το 12 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με καλάθια από Κοντό, Φλώρο και Λύτρα και Τζόγια , όμως η Cosa Nostra με 5 πόντους του Γονιδάκη και βοήθειες από Μπρούστα , Τζαχρίστα και Κόλλια είχαν το προβάδισμα με 18 – 25. Αραμπατζής και Τανταρούδας με τρίποντο πλησίασαν για τους γηπεδούχους ενώ ο Κόλλιας με νέο δίποντο διαμόρφωσε το 23 – 27 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Τζαχρίστα για την Cosa Nostra αλλά στη συνέχεια οι ροζ πάνθηρες με δύο βολές του Αραμπατζή, και τους Φλώρο, Κοντό να πετυχαίνουν από 4 πόντους πήραν προβάδισμα με 34 – 29. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα λύσεις με Μπρούστα(4), Βαρδάκη και Κόλλια, αλλά γηπεδούχοι με τον Αραμπατζή να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους παρέμεναν μπροστά με 40 – 38.

Με το ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου ο Γονιδάκης με τρίποντο έβαλε μπροστά την Cosa Nostra, αλλά η άμεση απάντηση από Τζόγια, Λύτρα και Φλώρο έγραψαν το 45 – 41. Νέα προσπέρασμα για τους φιλοξενούμενους με Μπρούστα και Κόλλια , αλλά και νέα απάντηση από Κοντό(4) και Τζόγια για το 51 – 46. Θεοφάνους με βολή και Μπρούστας με δίποντο έκαναν την τελευταία προσπάθεια για την Cosa Nostra μήπως γυρίσει το ματς, αλλά οι Pink Panthers είχαν περισσότερα ψυχικά αποθέματα και με 4 πόντους του Κοντού και δύο βολές του Τζόγια διαμόρφωσαν το τελικό 57 – 49 κατακτώντας το πρώτο pink φύλλο αγώνα της χρονιάς!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Κοντός με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Μπρούστας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 16 – 48 δίποντα, 3– 15 τρίποντα, 16 – 23 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Η Cosa Nostra είχε 15 – 35 δίποντα, 5 – 30 τρίποντα, 4 – 9 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Pink Panthers (Βενάρδος):Φλώρος 9, Τζόγιας 9 (6ρ.), Τανταρούδας 8, Λύτρας 4, Αραμπατζής 10 (10ρ.), Βενάρδος (4 ασ.), Κοντός 17(16ρ.).

Cosa Nostra (Γ. Καμπουράκης): Μπρούστας 13 (9ρ.), Κόλλιας 12(6ασ), Θεοφάνους 1, Β. Καμπουράκης 2, Γονιδάκης 11(13ρ.), Γ. Καμπουράκης, Βαρδάκης 6, Τζαχρίστας 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι ροζ πάνθηρες όταν κατάλαβαν ότι μπορούν να πάρουν τον αγώνα.