13/10/2022
Lobsters BC 12 16 18 18 - 64 -
Powerpuff Boys 12 19 16 21 - 68 -

Έσπασαν το ρόδι οι Powerpuff Boys!

Το βραδάκι της Πέμπτης 13 Οκτωβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Powerpuff Boys ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την ασφυκτική πίεση των Lobsters κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 64 – 68.

Οι Powerpuff έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, ξέφυγαν με 2-9. Στην συνέχεια οι Αστακοί ανέβασαν την απόδοσή τους και με Χατζίδη, Αποστολάκο να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος, έφεραν το ματς στα ίσια(12-12).

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ καλές επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και τους Powerpuff να έχουν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 28 – 31. Ο Μανώλης ήταν μπροστάρης στο ξέσπασμα των Πράσινων με 7 πόντους, με τον Παππά να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 6, ενώ τους γηπεδούχους κρατούσαν κοντά κυρίως οι Τρικαλιώτης με 5 και Μπίλιας – Χατζίδης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχιζαν να παίζουν γρήγορα και επιθετικά, με τους Powerpuff να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ του 46 – 47. Ο Σαλονικίδης τραβούσε το κουπί στην επίθεση για τους Αστακούς με 11 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν πιο ορθολογικό μπάσκετ, ξεχώρισε ο Διάκου με τις δημιουργίες του, με τον Μανώλη να είναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους, τον Σαμοΐλη να ακολουθεί με 4 και τον Σταμπουλτζίδη να σκοράρει από τα 6.75.

Ύπνος βαθύς στην άμυνα και για τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο αλλά μπροστά πέταγαν φωτιές. Οι Lobsters πάλευαν άλλα μάταια να γυρίσουν τούμπα το ματς, με τον Τρικαλιώτη να κάνει μεστή εμφάνιση με 9 πόντους και τον Σαλονικίδη να βάζει 7 αλλά με αρκετά χαμένα σουτ. Στην αντίπερα όχθη οι Πράσινοι με Μανώλη – Σαμοΐλη να τους οδηγούν στην επίθεση με 5 πόντους έκαστος και Σταμπουλτζίδη – Ράουατ να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τον αντίπαλο να προσπεράσει, με το 64 – 68 να τους δίνει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σταμπουλτζίδης με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάββας Χατζίδης με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Lobsters είχαν 13 / 29 δίποντα, 6 / 33 τρίποντα, 20 / 36 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Powerpuff είχαν 24 / 54 δίποντα, 3 / 15 τρίποντα, 11 / 25 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Lobsters (Ράχμαν): Αποστολάκος 7, Γλένης, Λιαράκος, Μπίλιας 6, Ραχμάν 5, Σαλονικίδης 20(10ρ.), Τρικαλιώτης 19, Χατζίδης 7(12ρ.).

Powerpuff Boys(Ράουατ): Βάθης, Διάκου 7, Μανώλης 18, Παππάς 6, Ράουατ 6, Σαμοΐλης 13(10ρ.), Σταμπουλτζίδης 10, Υφαντής, Φιλίππου 8.

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση των Powerpuff στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και η εμφάνιση για πρώτη φορά του πυραυλοκίνητου Μανώλη.