22/01/2020
Elapuse BC 10 14 14 13 5 56 -
Fast Break 12 20 13 6 9 60 -

Έσπασαν το… ρόδι στην παράταση οι Fast Break!

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της αγωνιστικής, οι Fast Break επιβλήθηκαν 60-56 της Elapuse στην παράταση, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τους και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League. Για τρία δεκάλεπτα η παρέα του Μπουλαξή είχε το πάνω χέρι, η Elapuse, όμως, αντέδρασε, στέλνοντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, πάντως, οι Fast Break αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί και κατάφεραν να «λυγίσουν» τον αντίπαλο και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, παρότι οι Fast Break προσπάθησαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους από πολύ νωρίς. Με μπροστάρη τον Κεραμάρη στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-2 στα μισά του δεκαλέπτου. Η Elapuse, πάντως, βρήκε απάντηση με τον Μιγιόνη, που πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και μείωσε σε 10-12.

Ο Μιγιόνης συνέχισε να είναι η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση των γηπεδούχων, όμως αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετή. Οι Fast Break είχαν πολλές περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση (18-25) και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με… αέρα 8 πόντων (24-32).

Στην επανάληψη οι Fast Break έριξαν στο μαρκάρισμα του Μιγιόνη τον Σέμπογλου και κατάφεραν να περιορίσουν κάπως τη δράση του. Ο Βλαντής έδωσε κάποιες βοήθειες επιθετικά στην Elapuse, όμως και πάλι οι Fast Break είχαν περισσότερες λύσεις. Με τον Γκιουλιστάνη να δείχνει αυτή τη φορά τον… δρόμο και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (38-45).

Η Elapuse πάντως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και λύσεις από σχεδόν όλους τους παίκτες, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-2 και προσπέρασαν (50-47) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, 1:35’ πριν το τέλος. Οι Fast Break δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με μεγάλο τρίποντο του Μπουλαξή στο φινάλε, ισοφάρισαν σε 51-51 και το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της παράτασης η Elapuse πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (54-51), όχι όμως για πολύ. Οι Fast Break λειτούργησαν με καθαρό μυαλό στην επίθεση, έδειξαν σταθεροί αμυντικά και αφού πήραν ξανά το προβάδισμα (54-58), δεν το άφησαν μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη νίκη (56-60).

Η Elapuse τελείωσε το ματς με 19-68 σουτ (27.9%), εκ των οποίων 5-20 τρίποντα (25%), 13-27 βολές (48.1%), μάζεψε 54 ριμπάουντ (18-36), μοίρασε 9 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Fast Break μοίρασαν 24-68 σουτ (35.3%), εκ των οποίων 5-16 τρίποντα (31.2%), 7-17 βολές (41.2%), 46 ριμπάουντ (12-34), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Πιτσιλής, Μόσχος 1 (10ρ.), Βλαντής 13 (9ρ.), Φραγκογιάννης 4, Μιγιόνης 30 (6ρ.), Ψιλιανός, Δρίτσας 6 (13ρ.), Αναγνώστου 2 (7ρ.).

Fast Break (Μπουλαξής): Τσικλιτάς 8, Καραματσούκης 2, Σέμπογλου 4, Σμυρνής 3, Γκιουλιστάνης 8, Μπουλαξής 15, Κεραμάρης 16 (24ρ., 4 ασίστ), Μακρής 4.

Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα των Fast Break και η εμφάνιση του Μιγιόνη, που ήταν μια ομάδα μόνος του.

Τι δεν μας άρεσε: Η έλλειψη λύσεων της Elapuse.