15/10/2023
40φεύγα... 1 11 16 3 - 31 -
Beeranhas 14 13 20 24 - 71 -

Έσπασαν το ρόδι τα Beeranhas!

Το μεσημέρι της Κυριακής τα Beeranhas επικράτησαν άνετα των 40φέυγα με 31-71, πετυχαίνοντας την πρώτη τους φετινή νίκη στη φετινή Development 2 League. Δύο καταστροφικά και δύο αρκετά καλά δεκάλεπτα είχε η ομάδα των Μαρίνη και Κωφού που υπέστη βαριά ήττα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Χαιδάκη, αφού έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία και 6 διαφορετικούς σκόρερ, έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όντες αρκετά άστοχοι και προβληματίζοντας με την εικόνα τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 1-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι 40φεύγα άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, παρουσιάζοντας σαφώς πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τσαγκάρη (5π.), Χρήστου (4π.) και Μαρίνη (2π.). Τα Beeranhas, ωστόσο, παρέμειναν πιο αποτελεσματικά, πήραν ξανά λίγα από πολλούς και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα ασφαλείας 15 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 12-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι 40 φεύγα διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, χαρίζοντας χαμόγελα στους φίλους τους στις κερκίδες, με το δίδυμο Σαρακατσιανός (7π.) - Ζαχαριάδης (7π.) να ξεχωρίζει. Στην αντίπερα όχθη, με καλάθια των Κύρκου (6π.), Αναγνωστόπουλου (5π.), Μπαλατσούκα (2π.), Ευαγγέλου (2π.) και Σωτηριάδη (2π.) διεύρυναν ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-47.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Τα Beeranhas κυριάρχησαν απόλυτα σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με πρωταγωνιστές τους Σωτηριάδη (7π.), Χαιδάκη (6π.) και Κουγιεντάκη (6π.) ολοκλήρωσαν με όμορφο τρόπο την πρώτη τους νικηφόρα εμφάνιση. Μόλις τρεις πόντους δια χειρός Ζαχαριάδη (3π.) μέτρησαν οι γηπεδούχοι που αντιμετώπισαν νέο μπλακ άουτ στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι 40φέυγα... είχαν 10/46 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Στον αντίποδα, τα Beeranhas είχαν 22/50 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κύρκος με 13 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Ζαχαριάδης με 10 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 21 λεπτά συμμετοχής.

40φεύγα (Μαρίνης) : Αρκούδης, Γιαννόπουλος, Ζαχαριάδης 10 (1), Κωφός, Μαρίνης 2, Μπούταλης, Παπαθωμάς 3, Σαρακατσιανός 7, Στέφας, Τσαγκάρης 5 (1), Χρηστάκος, Χρήστου 4.

Beeranhas (Χαιδάκης) : Αναγνωστόπουλος 6, Δέτσης 3 (1), Ευαγγέλου 4, Κουγιεντάκης 11, Κύρκος 13, Μιχαηλίδης 4, Μπαλατσούκας 4, Σταματής 5 (1), Σωτηριάδης 9 (1), Χαιδάκης 12 (3).

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των νικητών.