24/11/2019
3ple-G 9 5 8 8 - 30 -
Panzerakia 19 8 11 12 - 50 -

Έσπασαν το ρόδι τα Panzerakia!!!

Το βράδυ της Παρασκευής 22, Νοεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, τα Panzerakia του Παναγιώτη Χριστόπουλου κάνοντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση επικράτησαν εύκολα με 50 – 30 επί των πολύ άστοχων 3Ple- G και πήραν την πρώτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Development.

Τα Panzerakia άνοιξαν το σκορ με Πάγκαλο και Κατσιγιάννη και μείωσε για τους πράσινους ο Δημακόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν σε καλή μέρα και έβρισκαν λύσεις με 5 πόντους του Κατσιγιάννη και δύο βολές του Η. Φανουργιάκη ενώ Καζαφέρης και Κούμπας μείωναν σε 5 – 11 για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια οι κίτρινοι βρήκαν ακόμα 8 πόντους με Μαλλιαρό, Η. Φανουργιάκη και Πούλο ενώ η 3Ple-G με καλάθια από Καπώνη και Λούμπα διαμόρφωνε το 9 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δυσκολευόταν πάρα πολύ στην επίθεση και πέτυχαν μόνο 5 πόντους από βολές με Δημακόπουλο, Λούμπα και Καζαφέρη ενώ στην αντίπερα όχθη , η ομάδα του Χριστόπουλου με Παπαδόπουλο, Σακελλαρίου, Η.Φανουργιάκη και Πάλλα να πετυχαίνουν 8 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 14-27.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με 8 συνεχόμενους πόντους από Λούμπα(5), Δημακόπουλο, Αποστολάκη και Μπουρνουσούζη πλησίασαν σε 22 – 27. Τα Panzerakia όμως στη συνέχεια έτρεξαν δικό τους 0 – 11 με 5 πόντους του Μαλλιαρού, 4 του Η. Φανουργιάκη και βοήθειες από Σακελλαρίου και Πάλλα εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16(22 – 38).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 8 γρήγορους πόντους με Μαλλιαρό, Πάλλα και Σακελλαρίου, ενώ ο Λούμπας με 4 πόντους μείωσε σε 26 – 46. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς οι δύο ομάδες πέτυχαν από 4 πόντους. Γκάνης, Παπαδόπουλος από τη μία και Λούμπας με 4 δικούς του από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 30 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αποστόλης Μαλλιαρός με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Λούμπας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά η 3Ple-G είχε 10 – 36 δίποντα, 0 – 18 τρίποντα, 10 – 18 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Τα Panzerakia είχαν 20 – 44 δίποντα, 0 – 17 τρίποντα, 10 – 16 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

3Ple-G (Γιαννακάκης): Δημακόπουλος 6, Αποστολάκης, Καζαφέρης 3(3κλ.), Καπώνης 2, Κωνσταντινούδης , Βαβούδης 1, Λούμπας 16, Μπουρνουσούζης 2(7ρ.).

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 4, Ε. Πάγκαλος 2, Γκανής 2, Σ.Φανουργιάκης, Κατσιγιάννης 7 (3ασ.), Δ .Πάγκαλος, Μαλλιαρός 11, Η. Φανουργιάκης 9 (10ρ.), Παπαδόπουλος 7, Πούλος 2, Σακελλαρίου 6.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα και συνοχή που έδειξαν τα Panzerakia.

Τι δεν μας άρεσε: Το τρομερό επιθετικό πρόβλημα που δείχνει πως έχει η 3Ple-G και τα 0-35 τρίποντα συνολικά στον αγώνα!