09/11/2023
Black Mapa 18 14 14 15 - 61 -
Trailers 17 17 20 11 - 65 -

Έσπασαν το ρόδι οι Trailers!

Την παρθενική τους νίκη στα παρκέ της διοργάνωσης πήραν χθες το βράδυ οι Trailers, καθώς για την 13η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League λύγισαν στο φινάλε την Black Mapa με 61-65 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και την Black Mapa να προηγείται με 18-17, χάρη σε 9 πόντους του Γιανναράκη και 3 του Γαλανόπουλου. Ο Βλάχος με 7 πόντους, ο Παπαδόπουλος με 5 και ο Ζαφρακόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Παπαδόπουλου και τριποντάκι του Νίκου Σταυριανάκη, οι Trailers πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-34. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τον Γιανναράκη να πετυχαίνει άλλους 6 πόντους και τον Τόφαλο να συνδράμει 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βλάχος ήταν ασταμάτητος και με 7 δικούς του πόντους, 4 του Νίκου Σταυριανάκη και τριποντάκι του Αντωνίου, έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους, 46-54! Την Black Mapa κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Γιανναράκη και οι 3 του Αρκαλή. Σκορ τρίτης περιόδου 46-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Black Mapa έκανε την αντεπίθεσή της και με 9 πόντους του Γιανναράκη και 6 του Γαλανόπουλου, γύρισε το ματς και προσπέρασε με 59-58, 2:00 για τη λήξη. Ωστόσο, ο αρχηγός των Trailers, ο Νίκος Σταυριανάκης φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με 5 δικούς του πόντους, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 61-65.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 24/54 δίποντα και 0/9 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/12 βολές, 20/47 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Γιανναράκης με 32 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 13/22 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Trailers ο Νίκος Σταυριανάκης με 10 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Black Mapa (Γιανναράκης): Αρκαλής 7, Γαλανόπουλος 13, Γιανναράκης 32, Τόφαλος 4, Κρητικός 3, Παπαναστασόπουλος 2, Καλογερόπουλος

Trailers (Γρύλλης): Σταυριανάκης Ν. 10 (2), Αντωνίου 5 (1), Βέρρας 4, Βλάχος 20 (1), Ζαφρακόπουλος 7, Γεωργούντζος, Δέτσης 2, Παπαδόπουλος 15 (1), Σταυριανάκης Γ. 2

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός του αγώνα!