57
Γκουρούδες 21 18 13 27 - 79 -
Thu 10 16 13 18 - 57 -

Έσπασε τα κοντέρ ο Παύλος Αχής!

Εύκολο πέρασμα από τον Κολωνό έκαναν χθες οι Γκουρούδες, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Elite League επικράτησαν της Thunder με 79-57 και πήραν το 14ο ροζ φύλλο αγώνα, αφήνοντας τον αντίπαλο στο 4-11 ρεκόρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Παύλος Αχής με 30 πόντους και 20 ριμπάουντ (44 eff.), ενώ 20 πρόσθεσε ο Ντίνος Αχής και 17 ο Καλφόπουλος!

Με τον Παύλο Αχή να ξεκινάει καυτός το ματς με 15 πόντους και τον Ντίνο Αχή να προσθέτει 4, οι Γκουρούδες έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 19-3, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 11, 21-10, με τους Τζούρτο (3π), Τσιστράκη, Μαστορίδη και Σαμπάνη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Στην δεύτερη περίοδο η Thunder βρήκε τα πατήματά της και με δράστες τους Μαρκογιαννάκη (7π), Σαμπάνη (4π) και Μιχελάκο (3π), πλησίασε στους 6, 28-22, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Ντίνου Αχή, 5 του Μελάγιες και 4 του Παύλου Αχή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 39-26!

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Γκουρούδες να διατηρούν το +13, 52-39, έπειτα από 6 πόντους του Ντίνου Αχή, 4 του Καλφόπουλου και 3 του Παύλου Αχή. Την ομάδα του Λαγού κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Τζούρτου, οι 4 πόντοι του Νικολαρόπουλου και το τριποντάκι του Μιχελάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Γκουρούδες δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Παύλο Αχή (9π), Καλφόπουλο (8π), Μελάγιες (3π) και Ντίνο Αχή (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 79-57. Για την Thunder στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχελάκος (7π),  Νικολαρόπουλος (5π) και Μαρκογιαννάκης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/15 βολές,  21/43 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/10 βολές, 12/46 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος για τους Γκουρούδες ο Παύλος Αχής με 30 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 10/16 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Thunder ο Μιχελάκος με 13 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Γκουρούδες (Λημνιάτης): Οικονόμου 2, Μελάγιες 8 (2), Αχής Ν. 20 (3), Αχής Π. 30 (3), Αργυράκης 2, Λημνιάτης, Καλφόπουλος 17

Thunder (Λαγός): Μιχελάκος 13 (3), Ζαράνης, Ζαΐμης, Μαρκογιαννάκης 14 (1), Νικολαρόπουλος 9 (1), Τσιστράκης 2, Τζούρτος 9 (3), Σαμπάνης 6, Μαστορίδης 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!